Innovatsion iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasida hamkorlik kengaymoqda
2024-yil 10-yanvar kuni Toshkent shahrida Yaponiya-O‘zbekiston biznes forumi bo‘lib o‘tdi. Ushbu biznes forumda O‘zbekiston tomonidan Iqtisodiyot va Moliya vazirligi, Investitsiya, sanoat va savdo vazirligi, Energetika vazirligi, Raqamli texnologiyalar vazirligi shuningdek, boshqa tashkilotlar jumladan, Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi rahbar va mas’ul xodimlari ishtirok etdilar.
Shu bilan birga Yaponiya tomonidan Iqtisodiyot, savdo va sanoat vazirligi, Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkiloti (JETRO), Energetika va sanoat texnologiyalari rivojlanishi bo‘yicha davlat korxonasi(NEDO) hamda “Eurus Energy Holdings”, “Yokogawa Electric”, “Synspective”, “Arkedge Space”, “Fujifilm” kabi yirik korporatsiya rahbarlari va Yamagata universiteti vakillari biznes forumda qatnashdilar.
Biznes forum davomida “Energetika transformatsiyasining istiqbollari” hamda “Raqamli iqtisodiyotda sanoatning rivojlanishi. O‘zbekiston iqtisodiy rivojlanishida startaplarning ahamiyati” mavzularida taqdimotlar o‘tkazildi.
Ushbu taqdimotlarda Yaponiya tomoni energetika sohasi va yashil texnologiyalarni sanoat korxonalarda joriy etish, innovatsion tadbirkorlik hamda startaplarni rivojlantirish bo‘yicha Yaponiya tajribasi, shuningdek, o‘zaro istiqbolli hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha taqdimotlar o‘tkazildi.
Tadbir yakunida ikki davlatning tegishli tashkilotlari o‘rtasida hamkorlik hujjatlarini imzolash va almashish marosimi bo‘lib o‘tdi.

Расширяется сотрудничество Японии и Узбекистана по развитию инновационной экономики
10 января 2024 года в Ташкенте состоялся японо-узбекский бизнес-форум. В этом мероприятии приняли участие представители Министерства экономики и финансов, Министерства инвестиций, промышленности и торговли, Министерства энергетики, Министерства цифровых технологий, а также другие организации. В бизнес-форуме также присутствовали руководители и ответственные сотрудники Высшей школы бизнеса и предпринимательства.
Со стороны Японии на бизнес-форуме участвовали представители Министерства экономики, торговли и промышленности, Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO), Государственного предприятия по развитию энергетики и промышленных технологий (NEDO), а также такие крупные корпорации, как Eurus Energy Holdings, Yokogawa Electric, Synspective, Arkedge Space, Fujifilm, и представители Университета Ямагата.
В рамках бизнес-форума прошли конференции на тему «Перспективы трансформации энергетики» и «Развитие промышленности в условиях цифровой экономики». Также были проведены презентации на тему «Значение стартапов в экономическом развитии Узбекистана».
На этих презентациях японская сторона представила опыт Японии в области энергетики и внедрения зеленых технологий на промышленных предприятиях, опыт инновационного предпринимательства и развития стартапов, а также потенциальные направления взаимовыгодного сотрудничества.
По итогам мероприятия состоялась церемония подписания и обмена документами о сотрудничестве между профильными организациями двух стран.