Oliy maktabda Rossiya xalq xo‘jaligi va davlat xizmati akademiyasining prorektori, Moliya va barqaror rivojlanish instituti direktori Andrey Margolin bilan mahorat darsi va uchrashuv tashkil etildi
Joriy yilning 23-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida tinglovchilar uchun “Iqtisodiyotni barqaror rivojlantirishning strategik ustuvor yo‘nalishlari va ularni amalga oshirishda investitsiya siyosatining o‘rni” mavzusida seminar tashkil etildi.
Ushbu mahorat darsida Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Rossiya xalq xo‘jaligi va davlat xizmati akademiyasining prorektori (РАНХиГС) - Moliya va barqaror rivojlanish instituti (ИФУР) direktori, iqtisod fanlari doktori, professor - Andrey Markovich Margolin nutq so‘zladi.
Tadbir davomida asosan iqtisodiyot va investitsiya siyosatiga yangi texnologiyalarni joriy etish, zamonaviy dunyoda xaridorlarning yangi yoki o‘zgargan talablari, shuningdek, bozor uchun yangi takliflarni shakllantirish, bundan tashqari, iqtisodiy faoliyatni davlat tomonidan tartibga solish sifati masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, barqaror rivojlanishga erishish zarurligini tushunish va strategik ustuvorliklarni aniqlash va investitsiya siyosatini amalga oshirish mexanizmlarini ishlab chiqishda muhim ahamiyatga ega bo‘lgan “Barqaror rivojlanishning ikki uchligi” ESG mezonlarini qo‘llash asosida boshqaruv va investitsiya qarorlarini qabul qilish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mahorat darsi ishtirokchilar orasida katta qiziqish uyg‘otdi va seminar yakunida tashrif buyurgan professordan o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga atroflicha javob oldilar.
Mahorat darsi yakunlangach, Moliya va barqaror rivojlanish instituti direktori bilan Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi rahbariyati, professor-o‘qituvchilari hamda bo‘lim boshliqlari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda MBA mutaxassisligi bo‘yicha har ikki ta’lim muassasasi xodimlari va professor-o‘qituvchilarini tajriba almashish va ta’lim sohasida samaradorlikni oshirish maqsadida jalb etish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Shuningdek, tomonlar Moliya va barqaror rivojlanish instituti bilan qisqa muddatli malaka oshirish kurslarini tashkil etish, MBA mutaxassisligi bo‘yicha ikki tomonlama diplom va qo‘shma doktorlik dasturini amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Shu bilan birga, Moliya va barqaror rivojlanish instituti professor-o‘qituvchilari tarkibidan Oliy maktab doktorantlari uchun ilmiy maslahatchilarni jalb qilish, Rossiya Xalq xo‘jaligi va davlat xizmati akademiyasi negizida o‘qituvchilarning malakasi va kasbiy mahoratini oshirish taklif etildi.
Muzokaralar chog‘ida yashil iqtisodiyotni rivojlantirish va davlat hamda mintaqaviy boshqaruv tizimlarining ESG transformatsiyasi mavzulari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar ta’lim sohasidagi ilg‘or tajribalar, shuningdek, uchrashuv doirasidagi tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan kelishib oldilar.

В Высшей школе был проведен мастер-класс и организована встреча с проректором РАНХиГС, директором ИФУР А. Марголиным
23 ноября текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан был организован семинар для слушателей на тему «Стратегические приоритеты устойчивого развития экономики и роль инвестиционной политики в их реализации».
На данном мастер-классе выступил проректор Российской академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации (РАНХиГС) – директор Института финансов и устойчивого развития (ИФУР), доктор экономических наук, профессор – Марголин Андрей Маркович.
В ходе мероприятия, в основном обсуждались вопросы внедрения новых технологий в экономике и инвестиционной политике, запросы покупателей в современном мире, а также, формирование новых предложений для рынка, кроме того, качество государственного регулирования хозяйственной деятельности.
Кроме того, были рассмотрены вопросы принятия управленческих и инвестиционных решений на основе понимания необходимости достижения устойчивого развития и применения ESG-критериев «Две триады устойчивого развития», имеющие ключевое значение для определения стратегических приоритетов и разработки механизмов реализации инвестиционной политики.
Мастер-класс вызвал большой интерес у участников, и по окончании семинара они получили исчерпывающие ответы на все интересующие их вопросы со стороны приглашенного профессора.
После окончания мастер-класса была проведена встреча директора ИФУР с руководством, профессорско-преподавательским составом и начальниками отделов Высшей школы бизнеса и предпринимательства.
На встрече сторонами были рассмотрены вопросы привлечения сотрудников и профессорско-преподавательского состава обеих образовательных учреждений по специальности МВА для обмена опытом и с целью повышения эффективности в области образования.
А также, стороны обсудили возможность организации краткосрочных курсов по повышению квалификации с ИФУР, реализация двойного диплома по специальности МВА и совместную программу для докторантуры.
Вместе с тем, предложено привлечение научных консультантов для докторантов Высшей школы из профессорско-преподавательского состава ИФУР, повышение квалификации и профессионального мастерства педагогов на базе Российской академии народного хозяйства и государственной службы.
В ходе переговоров, были затронуты темы развития зелёной экономики и ESG трансформации систем государственного, регионального и муниципального управления.
По итогам встречи стороны обменялись мнениями по наилучшей практике в области образования, а также по реализации соответствующих мер в рамках встречи.