Oliy maktabda Rossiya xalq xo‘jaligi va davlat xizmati akademiyasining prorektori, Moliya va barqaror rivojlanish instituti direktori Andrey Margolin bilan mahorat darsi va uchrashuv tashkil etildi
Joriy yilning 23-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida tinglovchilar uchun “Iqtisodiyotni barqaror rivojlantirishning strategik ustuvor yo‘nalishlari va ularni amalga oshirishda investitsiya siyosatining o‘rni” mavzusida seminar tashkil etildi.
Ushbu mahorat darsida Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Rossiya xalq xo‘jaligi va davlat xizmati akademiyasining prorektori (РАНХиГС) - Moliya va barqaror rivojlanish instituti (ИФУР) direktori, iqtisod fanlari doktori, professor - Andrey Markovich Margolin nutq so‘zladi.
Tadbir davomida asosan iqtisodiyot va investitsiya siyosatiga yangi texnologiyalarni joriy etish, zamonaviy dunyoda xaridorlarning yangi yoki o‘zgargan talablari, shuningdek, bozor uchun yangi takliflarni shakllantirish, bundan tashqari, iqtisodiy faoliyatni davlat tomonidan tartibga solish sifati masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, barqaror rivojlanishga erishish zarurligini tushunish va strategik ustuvorliklarni aniqlash va investitsiya siyosatini amalga oshirish mexanizmlarini ishlab chiqishda muhim ahamiyatga ega bo‘lgan “Barqaror rivojlanishning ikki uchligi” ESG mezonlarini qo‘llash asosida boshqaruv va investitsiya qarorlarini qabul qilish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mahorat darsi ishtirokchilar orasida katta qiziqish uyg‘otdi va seminar yakunida tashrif buyurgan professordan o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga atroflicha javob oldilar.
Mahorat darsi yakunlangach, Moliya va barqaror rivojlanish instituti direktori bilan Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi rahbariyati, professor-o‘qituvchilari hamda bo‘lim boshliqlari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda MBA mutaxassisligi bo‘yicha har ikki ta’lim muassasasi xodimlari va professor-o‘qituvchilarini tajriba almashish va ta’lim sohasida samaradorlikni oshirish maqsadida jalb etish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Shuningdek, tomonlar Moliya va barqaror rivojlanish instituti bilan qisqa muddatli malaka oshirish kurslarini tashkil etish, MBA mutaxassisligi bo‘yicha ikki tomonlama diplom va qo‘shma doktorlik dasturini amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Shu bilan birga, Moliya va barqaror rivojlanish instituti professor-o‘qituvchilari tarkibidan Oliy maktab doktorantlari uchun ilmiy maslahatchilarni jalb qilish, Rossiya Xalq xo‘jaligi va davlat xizmati akademiyasi negizida o‘qituvchilarning malakasi va kasbiy mahoratini oshirish taklif etildi.
Muzokaralar chog‘ida yashil iqtisodiyotni rivojlantirish va davlat hamda mintaqaviy boshqaruv tizimlarining ESG transformatsiyasi mavzulari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar ta’lim sohasidagi ilg‘or tajribalar, shuningdek, uchrashuv doirasidagi tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan kelishib oldilar.

A workshop for students and meeting with Vice-Rector of RANEPA and Director of IFSD - A. Margolin organized at the Graduate School
On November 23 of the current year a workshop for students on topic “Strategic priorities of sustainable economic development and the role of investment policy in their implementation»  was organized at the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan
This workshop was attended by the Vice-Rector of the Russian Academy of National Economy and Public Administration under the President of the Russian Federation (RANEPA) - Director of the Institute of Finance and Sustainable Development (IFSD), Doctor of Economics, Professor - Andrey Margolin.
At this workshop the issues of implementation of new technologies in the economy and investment policy, new or changed demands of buyers in the modern world, as well as the formation of new proposals for the market, in addition, the quality of state regulation of economic activity were mainly discussed.
Besides, the issues of making managerial and investment decisions on the basis of understanding the need to achieve sustainable development and application of ESG-criteria “Two Triads of Sustainable Development” were considered, which are of key importance for determining strategic priorities and developing mechanisms for implementation of investment policy.
The workshop aroused great interest among the participants, and at the end of the workshop they received comprehensive answers to all their questions from the invited professor.
After the workshop, a meeting was held between the Vice-Rector of RANEPA, Director of IFSD and the management, faculty and department heads of the Graduate School of Business and Entrepreneurship.
At the meeting, the parties considered the issues of involving the staff and faculty of both educational institutions in MBA specialization to exchange experience and to improve efficiency in the field of education.
Also, the parties discussed the possibility of organizing short-term courses on professional development with IFSD, implementation of a double degree in MBA and a joint program for doctoral studies.
At the same time, it was proposed to attract scientific consultants for doctoral students of the Graduate School from the faculty of IFSD, to improve the qualification and professional skills of professors on the basis of the Russian Academy of National Economy and Public Administration.
During the negotiations, the topics of green economy development and ESG transformation of state, regional and municipal management systems were touched upon.
Following the meeting, the parties exchanged views on the best practices in the field of education, as well as on the implementation of relevant measures within the framework of the meeting.