Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi va Yamagata universiteti Tadbirkorlik bo‘yicha ta’lim va tadqiqotlar markazi o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi
Joriy yilning 10-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hamda Yamagata universiteti tadbirkorlikni o‘qitish va tadqiqotlar markazi (Yaponiya) o‘rtasida uchrashuv o‘tkazildi hamda hamkorlik memorandumi imzolandi.
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hamda Tadbirkorlikni o‘qitish va tadqiqotlar markazining navbatdagi yig‘ilishida O‘zbekistonda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan hamda ularni rivojlantirish sohasida samarali hamkorlik bo‘yicha  bir qator muhim tashabbuslar muhokama qilindi.
Uchrashuvda Oliy maktab negizida Yaponiya tomonining texnik ko‘magida ana shunday tadbirkorlik tadqiqotlari markazini tashkil etish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, Yamagata universiteti mutaxassislarini jalb qilgan holda professor-o‘qituvchilar hamda kichik va o‘rta biznes vakillari uchun yangi biznesni rivojlantirish bo‘yicha o‘quv dasturini yaratish, shuningdek, Yamagata universitetida Oliy maktab tinglovchilari uchun tadbirkorlik sohasida qisqa muddatli amaliy almashinuvini tashkil etish haqida so‘z yuritildi.
Xodimlar va professor-o‘qituvchilar uchun biznesni tashkil etish va tadbirkorlikni rivojlantirishning yangi yo‘nalishlari bo‘yicha malaka oshirish, o‘qitish bo‘yicha qo‘shma dasturlarni ishlab chiqish, MBA tinglovchilari uchun ixtisoslashtirilgan kurslar tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.
Uchrashuvda Oliy biznes maktabining hududiy filiallari uchun maxsus treninglar tashkillashtirish masalalari o‘rganildi, Yaponiya tomoni i-HOPE dasturini tatbiq qilishga qiziqish bildirdi, Markaz va Oliy maktab o‘rtasida Ikki diplom dasturlarini yaratish imkoniyatlarini muhokama etildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha hamkorlikni yanada kengaytirish, xususan, qoʻshma taʼlim dasturlarini amalga oshirish boʻyicha kelishuvlar imzolandi. Mazkur uchrashuv ushbu tashkilotlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.

A cooperation agreement was signed between the Graduate School of Business and Entrepreneurship and the Center for Entrepreneurship Education and Research at Yamagata University
On January 10th, 2024, representatives from the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan convened a meeting with counterparts from the Center for Entrepreneurship Education and Research at Yamagata University in Japan. Within the framework of the meeting an agreement on co-operation was signed and further steps of its deepening were defined.
During the meeting, both the Graduate School of Business and Entrepreneurship and the Centre for Entrepreneurship Education and Research engaged in discussions regarding their future plans for fostering productive cooperation in the realms of education and entrepreneurship development. Several key initiatives aimed at supporting businesses and entrepreneurship in Uzbekistan were deliberated upon.
One significant topic of discussion was the potential establishment of a similar center for entrepreneurship research with technical support from the Japanese side, to be based at the Graduate School.
Furthermore, there were considerations for the creation of a novel business development training program tailored for faculty and representatives of small and medium-sized enterprises. This program would involve the participation of experts from Yamagata University, and it would be implemented at the Graduate School.
Additionally, the possibility of creating a new business development training programme for faculty and representatives of small and medium-sized businesses of the Republic of Uzbekistan with the involvement of experts from Yamagata University was considered. The issue of organizing short-term internships for master's at Yamagata University within the framework of the student exchange programme in the field of entrepreneurship was also discussed.
Lastly, discussions included the organization of training for territorial branches of the Graduate School of Business, expressing interest in implementing the i-HOPE program, and exploring the potential for creating double-degree programs between the Centre and the Graduate School.
As a result of the meeting, a cooperation agreement was signed, which further contributes to the conclusion of a strategic agreement covering a wider range of mutual cooperation. This meeting was a key step in strengthening the partnership between the organizations.