Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi va Yamagata universiteti Tadbirkorlik bo‘yicha ta’lim va tadqiqotlar markazi o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi
Joriy yilning 10-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hamda Yamagata universiteti tadbirkorlikni o‘qitish va tadqiqotlar markazi (Yaponiya) o‘rtasida uchrashuv o‘tkazildi hamda hamkorlik memorandumi imzolandi.
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hamda Tadbirkorlikni o‘qitish va tadqiqotlar markazining navbatdagi yig‘ilishida O‘zbekistonda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan hamda ularni rivojlantirish sohasida samarali hamkorlik bo‘yicha  bir qator muhim tashabbuslar muhokama qilindi.
Uchrashuvda Oliy maktab negizida Yaponiya tomonining texnik ko‘magida ana shunday tadbirkorlik tadqiqotlari markazini tashkil etish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, Yamagata universiteti mutaxassislarini jalb qilgan holda professor-o‘qituvchilar hamda kichik va o‘rta biznes vakillari uchun yangi biznesni rivojlantirish bo‘yicha o‘quv dasturini yaratish, shuningdek, Yamagata universitetida Oliy maktab tinglovchilari uchun tadbirkorlik sohasida qisqa muddatli amaliy almashinuvini tashkil etish haqida so‘z yuritildi.
Xodimlar va professor-o‘qituvchilar uchun biznesni tashkil etish va tadbirkorlikni rivojlantirishning yangi yo‘nalishlari bo‘yicha malaka oshirish, o‘qitish bo‘yicha qo‘shma dasturlarni ishlab chiqish, MBA tinglovchilari uchun ixtisoslashtirilgan kurslar tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.
Uchrashuvda Oliy biznes maktabining hududiy filiallari uchun maxsus treninglar tashkillashtirish masalalari o‘rganildi, Yaponiya tomoni i-HOPE dasturini tatbiq qilishga qiziqish bildirdi, Markaz va Oliy maktab o‘rtasida Ikki diplom dasturlarini yaratish imkoniyatlarini muhokama etildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha hamkorlikni yanada kengaytirish, xususan, qoʻshma taʼlim dasturlarini amalga oshirish boʻyicha kelishuvlar imzolandi. Mazkur uchrashuv ushbu tashkilotlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.

Подписано соглашение о сотрудничестве между Высшей школой бизнеса и предпринимательства и Центром предпринимательского образования и исследований Университета Ямагата
10 января текущего года представители Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан провели встречу и подписали меморандум о сотрудничестве с представителями Центра предпринимательского образования и исследований Университета Ямагата (Япония). В рамках встречи было подписано соглашение о сотрудничестве и определены дальнейшие шаги его углубления.
Высшая школа бизнеса и предпринимательства и Центр предпринимательского образования и исследований на очередной встрече обсудили дальнейшие планы развития плодотворного сотрудничества в сфере образования и развития предпринимательства и ряд ключевых инициатив, направленных на поддержку бизнеса и предпринимательства в Узбекистане.
Актуальной темой обсуждения во время встречи стали перспективы организации аналогичного центра по исследованию предпринимательства с технической поддержкой японской стороны на базе Высшей школы бизнеса.
Кроме того, была рассмотрена возможность создания программы по обучению развития нового бизнеса для профессорско-преподавательского состава и представителей малого и среднего бизнеса Республики Узбекистан с привлечением экспертов из Университета Ямагата. Был также обсужден вопрос организации краткосрочных стажировок для магистров в Университете Ямагата в рамках программы обмена студентами в сфере предпринимательства.
Была подчеркнута значимость разработки совместных стажировок для сотрудников и профессорско-преподавательского состава с целью повышения квалификации и обучению новым направлениям организации бизнес образования и развития предпринимательства.
На встрече также были затронуты вопросы организации обучения для территориальных филиалов Высшей школы бизнеса, где Японская сторона выразила заинтересованность во внедрении программы i-HOPE и обсудила возможности создания Double degree программ между Центром и Высшей школой.
По итогам встречи было подписано соглашение о сотрудничестве, которое в дальнейшем способствует заключению стратегического соглашения, охватывающего более широкий спектр взаимосотрудничества. Данная встреча стала ключевым шагом в укреплении партнерства между организациями.