Bugungi kunda shiddat bilan rivojlanib borayotgan sun’iy intellekt texnologiyalari butun dunyo iqtisodiyoti va jamiyatida muhim ahamiyat kasb etmoqda. Sun’iy intellekning iqtisodiyot tarmoqlariga keng tatbiq etilishi sezilarli ta’sirga ega bo‘lib, ko‘plab sohalarni tubdan o‘zgartirish imkonini beradi.
So‘ngi yillarda sun’iy intellekt mavzusi strategik ahamiyatga ega bo‘lib, uzoq muddatli iqtisodiy o‘sishni ta’minlashda va yangi yo‘nalishlarini ochishda muhim rol o‘ynamoqda. Stenford Universiteti olimlari tomonidan olib borilgan tadqiqotlariga ko‘ra, global sun’iy intellekt bozori 2022-yilda 136.5 mlrd. AQSH dollarga baholangan, sun’iy intellektga global xususiy investitsiyalar esa 91.9 mlrd. AQSH dollarni tashkil etgan.
Xalqaro moliya tashkilotlarining hisob-kitoblariga ko‘ra sun’iy intellektning iqtisodiy o‘sishga ta’siri ijobiy baholangan. Bunda sun’iy intellekt orqali mehnat unumdorligini yiliga 1,5% tezlashtirishi hamda oxirgi o‘n yillik davrda global YAIMni 7% oshirishi mumkinligi o‘rganilgan.
Sun’iy intellekt salohiyatidan unumli va oqilona foydalanish orqali biznes amaliyotlarini yanada yengillashtirish, mehnat unumdorligini oshirish, mijozlarga xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash va innovatsion mahsulotlar (xizmatlar) yaratish imkoniyatlarini oshiradi.
O‘z o‘rnida zamonaviy texnologiyalarni keng ko‘lamda qo‘llash milliy iqtisodiyotning barqaror rivojlanishiga xizmat qiladi.
Joriy yilning 30-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Milliy iqtisodiyot tarmoqlariga sun’iy intellektni joriy etish masalalari: mavjud muammolar va ularni yechimlari” mavzusida amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Mazkur Konferensiya ochiq muloqot tarzida tashkil etilib, respublikamiz iqtisodiyotini rivojlantirishda sun’iy intellekt imkoniyatlaridan samarali foydalanish maqsadida barcha manfaatdor tomonlar – davlat organlari, ilmiy doiralar va ishbilarmon doiralarning sa’y-harakatlarini birlashtirishga qaratildi.
Konferensiyada vazirlik va idoralar, xo‘jalik birlashmalari, yirik sanoat korxonalari, tijorat banklari, sug‘urta kompaniyalari, ilmiy institutlar, tadqiqotchilar hamda kichik biznes vakillari ishtirok etdilar.
O‘zbekistonda sun’iy intellekt texnologiyalarini iqtisodiyotning turli tarmoqlariga joriy etish bo‘yicha faol ishlar olib borilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 17-fevraldagi “Sun’iy intellekt texnologiyalarini jadal joriy etish uchun shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bilan mamlakatda ushbu texnologiyalarni rivojlantirish va joriy etishning asosiy huquqiy asoslari yaratildi va yo‘nalishlari belgilab berilgan.
Bugungi kunda sun’iy intellekt texnologiyalari iqtisodiyotning turli sohalarida keng qo‘llanilmoqda. Xususan, tog‘-kon sanoatida foydali qazilmalar konlarini qidirish va aniqlashda, qishloq xo‘jaligida masofadan zondlash orqali tuproq va ekinlar holatini tahlil etish shuningdek, bank sohasida operativ faoliyatni takomillashtirish va kredit risklarini baholashda tobora ko‘proq qo‘llanilmoqda.
Anjumanda sunʼiy intellekt texnologiyalarini yanada rivojlantirish masalalari, ushbu texnologiyani iqtisodiyot tarmoqlarida qoʻllashning istiqbolli yoʻnalishlari muhokama qilindi hamda korxonalar ish samaradorligini yaxshilashga qaratilgan aniq loyihalar muhokama qilindi.
Tematik sessiyalarda qishloq xo‘jaligi, tog‘-kon sanoati, tibbiyot va boshqa sohalarda sun’iy intellektdan foydalanish imkoniyatlari va istiqbollari, shu bilan birga bank-moliya sektorida sun’iy intellektni joriy etish orqali to‘lov jarayonlarini amalga oshirishdan tortib kredit xatarlarini tahlil qilishgacha hamda mijozlarga xizmat ko‘rsatish, operatsion boshqaruvni avtomatlashtirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Konferensiya yakunlari boʻyicha ishtirokchilar sunʼiy intellekt texnologiyalarini rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlari, turli sohalarda ilg‘or texnologiyalardan foydalangan holda loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha keyingi chora-tadbirlar belgilandi.
Shuningdek, respublika iqtisodiyotining turli tarmoqlarida sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etishning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qilish bo‘yicha muloqotni davom ettirish zarurati qayd etildi.

Внедрение искусственного интеллекта в различные секторы национальной экономики: существующие вызовы и пути их решения
Развитие технологий искусственного интеллекта становится ключевым фактором, оказывающим существенное влияние на множество сфер экономики и общества в мире. Широкое внедрение искусственного интеллекта в экономике имеет значительный трансформационный потенциал, способный кардинально преобразовать множество существующих направлений экономической деятельности.
В последние годы искусственный интеллект приобретает стратегическую важность в обеспечении долгосрочного роста экономики и открытии новых направлений развития различных отраслей экономики. Согласно исследованиям Стэнфордского университета в 2022 году мировой рынок искусственного интеллекта оценивался в 136,5 млрд.долларов, при этом глобальные частные инвестиции в искусственный интеллект составили 91,9 млрд.долларов.
По данным международных финансовых организаций прогнозы относительно влияния искусственного интеллекта на экономический рост в мире оптимистичны. Ожидается, что внедрение искусственного интеллекта может ускорить рост производительности труда на 1,5 процентного пункта в год в течение 10-летнего периода и увеличить мировой ВВП на 7 процентов.
При умелом использовании потенциала искусственного интеллекта во многих отраслях происходит оптимизация бизнес операций, повышение производительности труда, улучшение качества обслуживания клиентов, создание инновационных продуктов (услуг).
Необходимо отметить, что расширение области применения современных технологий способствует устойчивому развитию национальной экономики.
30 апреля т.г. в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялась Практическая конференция на тему «Внедрение искусственного интеллекта в различные секторы национальной экономики: существующие вызовы и пути их решения».
Данная Конференция была проведена в формате открытого диалога с целью объединения усилий всех заинтересованных сторон - государственных структур, научных кругов и бизнес сообщества по эффективному использованию имеющихся возможностей в области искусственного интеллекта для развития экономики республики.
В работе Конференции приняли участие представители государственных органов, хозяйственных объединений, крупных промышленных предприятий, коммерческих банков, страховых компаний, научных кругов, исследователи и представители субъектов малого бизнеса.
В Узбекистане проводится активная работа по внедрению технологий искусственного интеллекта в различные отрасли экономики. Постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по созданию условий для ускоренного внедрения технологий искусственного интеллекта» от 17 февраля 2021г. создана правовая основа для ускоренного развития и внедрения технологий искусственного интеллекта, а также определены основные направления развития этих технологий в стране.
Сегодня технологии искусственного интеллекта все шире применяются в горнодобывающей отрасли при поиске и определении месторождения полезных ископаемых, в сельском хозяйстве для проведения мониторинга состояния почвы и сельскохозяйственных культур на основе данных дистанционного зондирования земли, в банковской сфере - для улучшения операционной деятельности и при оценке кредитных рисков.
На Конференции были обсуждены вопросы дальнейшего развития технологий искусственного интеллекта, перспективные направления по использованию данной технологии в отраслях экономики, а также рассмотрены конкретные проекты с ИИ-решениями, способствующими повышению эффективности.
В тематических сессиях были рассмотрены возможности и перспективы использования искусственного интеллекта в повышении производительности сельского хозяйства, создании ИИ-решений в горнодобывающей отрасли, медицине и других отраслях промышленности, а также внедрения указанных технологий для развития банковско-финансового сектора по автоматизации широкого спектра процессов – от обработки платежей и анализа кредитных рисков до клиентского обслуживания и операционного менеджмента.
По итогам состоявшейся Конференции участники определили приоритетные направления развития технологий искусственного интеллекта, наметили дальнейшие меры по реализации проектов по использованию передовых технологий в отраслях, а также отметили необходимость продолжения совместного диалога по обсуждению перспективных направлений внедрения технологий искусственного интеллекта в различных отраслях экономики республики.