Bugungi kunda shiddat bilan rivojlanib borayotgan sun’iy intellekt texnologiyalari butun dunyo iqtisodiyoti va jamiyatida muhim ahamiyat kasb etmoqda. Sun’iy intellekning iqtisodiyot tarmoqlariga keng tatbiq etilishi sezilarli ta’sirga ega bo‘lib, ko‘plab sohalarni tubdan o‘zgartirish imkonini beradi.
So‘ngi yillarda sun’iy intellekt mavzusi strategik ahamiyatga ega bo‘lib, uzoq muddatli iqtisodiy o‘sishni ta’minlashda va yangi yo‘nalishlarini ochishda muhim rol o‘ynamoqda. Stenford Universiteti olimlari tomonidan olib borilgan tadqiqotlariga ko‘ra, global sun’iy intellekt bozori 2022-yilda 136.5 mlrd. AQSH dollarga baholangan, sun’iy intellektga global xususiy investitsiyalar esa 91.9 mlrd. AQSH dollarni tashkil etgan.
Xalqaro moliya tashkilotlarining hisob-kitoblariga ko‘ra sun’iy intellektning iqtisodiy o‘sishga ta’siri ijobiy baholangan. Bunda sun’iy intellekt orqali mehnat unumdorligini yiliga 1,5% tezlashtirishi hamda oxirgi o‘n yillik davrda global YAIMni 7% oshirishi mumkinligi o‘rganilgan.
Sun’iy intellekt salohiyatidan unumli va oqilona foydalanish orqali biznes amaliyotlarini yanada yengillashtirish, mehnat unumdorligini oshirish, mijozlarga xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash va innovatsion mahsulotlar (xizmatlar) yaratish imkoniyatlarini oshiradi.
O‘z o‘rnida zamonaviy texnologiyalarni keng ko‘lamda qo‘llash milliy iqtisodiyotning barqaror rivojlanishiga xizmat qiladi.
Joriy yilning 30-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Milliy iqtisodiyot tarmoqlariga sun’iy intellektni joriy etish masalalari: mavjud muammolar va ularni yechimlari” mavzusida amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Mazkur Konferensiya ochiq muloqot tarzida tashkil etilib, respublikamiz iqtisodiyotini rivojlantirishda sun’iy intellekt imkoniyatlaridan samarali foydalanish maqsadida barcha manfaatdor tomonlar – davlat organlari, ilmiy doiralar va ishbilarmon doiralarning sa’y-harakatlarini birlashtirishga qaratildi.
Konferensiyada vazirlik va idoralar, xo‘jalik birlashmalari, yirik sanoat korxonalari, tijorat banklari, sug‘urta kompaniyalari, ilmiy institutlar, tadqiqotchilar hamda kichik biznes vakillari ishtirok etdilar.
O‘zbekistonda sun’iy intellekt texnologiyalarini iqtisodiyotning turli tarmoqlariga joriy etish bo‘yicha faol ishlar olib borilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 17-fevraldagi “Sun’iy intellekt texnologiyalarini jadal joriy etish uchun shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bilan mamlakatda ushbu texnologiyalarni rivojlantirish va joriy etishning asosiy huquqiy asoslari yaratildi va yo‘nalishlari belgilab berilgan.
Bugungi kunda sun’iy intellekt texnologiyalari iqtisodiyotning turli sohalarida keng qo‘llanilmoqda. Xususan, tog‘-kon sanoatida foydali qazilmalar konlarini qidirish va aniqlashda, qishloq xo‘jaligida masofadan zondlash orqali tuproq va ekinlar holatini tahlil etish shuningdek, bank sohasida operativ faoliyatni takomillashtirish va kredit risklarini baholashda tobora ko‘proq qo‘llanilmoqda.
Anjumanda sunʼiy intellekt texnologiyalarini yanada rivojlantirish masalalari, ushbu texnologiyani iqtisodiyot tarmoqlarida qoʻllashning istiqbolli yoʻnalishlari muhokama qilindi hamda korxonalar ish samaradorligini yaxshilashga qaratilgan aniq loyihalar muhokama qilindi.
Tematik sessiyalarda qishloq xo‘jaligi, tog‘-kon sanoati, tibbiyot va boshqa sohalarda sun’iy intellektdan foydalanish imkoniyatlari va istiqbollari, shu bilan birga bank-moliya sektorida sun’iy intellektni joriy etish orqali to‘lov jarayonlarini amalga oshirishdan tortib kredit xatarlarini tahlil qilishgacha hamda mijozlarga xizmat ko‘rsatish, operatsion boshqaruvni avtomatlashtirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Konferensiya yakunlari boʻyicha ishtirokchilar sunʼiy intellekt texnologiyalarini rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlari, turli sohalarda ilg‘or texnologiyalardan foydalangan holda loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha keyingi chora-tadbirlar belgilandi.
Shuningdek, respublika iqtisodiyotining turli tarmoqlarida sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etishning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qilish bo‘yicha muloqotni davom ettirish zarurati qayd etildi.

Implementation of artificial intelligence in various sectors of the national economy: Existing challenges and Solutions
The development of Artificial Intelligence (AI) technologies is becoming a key factor influencing many economic and social sectors worldwide. AI has the potential to fundamentally change many existing economic activities, and its widespread integration into the economy has significant transformative potential.
In recent years, artificial intelligence (AI) has gained strategic importance in ensuring long-term economic growth and opening up new avenues for the development of various sectors of the economy. According to a study conducted by Stanford University, in 2022 the global AI market was estimated to be worth $136.5 billion, with global private investment in AI totaling $91.9 billion.
Forecasts by the International Financial Institutes regarding the impact of AI on global economic growth are optimistic. It is expected that the implementation of AI could drive a 7% (or almost $7 trillion) increase in global GDP and lift productivity growth by 1,5% over a 10-year period.
Skillfully harnessing the potential of artificial intelligence in many industries can optimize business processes, increase productivity, improve customer service, and create innovative products (services).
It is worth noting that the expansion of modern technology applications contributes to the sustainable development of the national economy.
On April 30, 2024 the practical conference titled “Introduction of Artificial Intelligence in different sectors of the national economy: current challenges and solutions” took place at the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
The conference was conducted as an open dialogue, aiming to bring together various stakeholders - government agencies, academia, and the business community to effectively leverage available opportunities in the field of artificial intelligence for the development of Uzbekistan’s economy.
Furthermore, representatives of government bodies, large industrial enterprises, commercial banks, insurance companies, research institutes and of small businesses participated in the conference.
Uzbekistan is proactively advancing the integration of artificial intelligence technologies across diverse sectors of its economy. The Presidential Decree “On measures to create conditions for the accelerated introduction of artificial intelligence technologies” dated February 17, 2021, established a legal framework to expedite the development and implementation of AI technologies, while also outlining key directions for their growth within the country.
In today’s landscape, artificial intelligence technologies are gaining traction across various sectors. They play a crucial role in the mining industry by detecting and characterizing mineral deposits, in agriculture by monitoring soil quality and crop conditions using remote sensing data and in banking to enhance operational efficiency and evaluate credit risks.
During the conference it was also discussed ongoing development of artificial intelligence technologies, explored promising avenues for their application across industries, and examined specific AI projects aimed at enhancing operational efficiency of enterprises.
Thematic sessions of the conference explored opportunities and prospects related to leveraging artificial intelligence for enhancing agricultural productivity, developing AI solutions in mining and medicine, and introducing these technologies to automate a wide range of processes—from payment processing and credit risk analysis to customer service and operational management.
At the end of the conference, participants identified priority areas for the development of artificial intelligence technologies. They also outlined additional measures to implement projects utilizing advanced technologies across various industries. Furthermore, there was a concern on the importance of continuing a collaborative dialogue to explore promising areas for implementing artificial intelligence technologies within the Uzbekistan’s economy.