OLIY MAKTAB XALQARO XAMKORLIKNI KENGAYTIRMOQDA
2020 yil 31-yanvar kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda - Oliy maktab) direktori, Iqtisod fanlari doktori, Abduraupov Rustam Ramzovich boshchiligidagi delegatsiyasiya, ISM Xalqaro boshqaruv maktabi (Fransiya) doktoranturasi direktori janob Cesar Baena (César Baena) boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv O'zbekistonning Fransiyadagi elchixonasi ko'magida tashkil etilib, unda O'zbekistonning Fransiyadagi favqulodda va muxtor elchisi - Sardor Rustamboyev bevosita ishtirok etib, ta'lim sohasidagi yetakchi universitetlar bilan xalqaro hamkorlikni amalga oshirish va mustahkamlash bo'yicha navbatdagi qadam bo'ldi.
Tomonlar ta’lim muassasalari o’rtasidago hamkorlikni kengaytirish, o'quv-uslubiy materiallar bilan almashish, o'quv jarayonini tashkil etish va qo'shma loyihalarni amalga oshirish bo'yicha hamkorlik, IMBA (Xalqaro biznes boshqaruvi) va DBA (Biznes boshqaruvi doktori) yo'nalishlari bo'yicha qo'shma ta'lim dasturlarini yaratish mexanizmlari, xalqaro biznesni boshqarish bo'yicha qisqa muddatli qo'shma kurslarni joriy etish va boshqa masalalarni muhokama qildilar.
Xususan, tomonlar qo'shma magistrlik ta'lim dasturini ishlab chiqish, yozgi maktabni tashkil etish Oliy maktab tinglovchilari va xodimlari bilan o’zaro almashuv dasturlarini ishlab chiqish, boshqaruv kadrlar uchun qisqa muddatli qo'shma kurslarni tashkil etish va joriy etish, fan va yuqori texnologiyalar sohasidagi hamkorlik, shuningdek, boshqa ilmiy-ta'limiy masalalar bo’yicha muhokama olib borildi.
Uchrashuvda ta'lim va fan sohasida hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari va mexanizmi, bank, moliya, biznes va menejment sohasida qo'shma ilmiy tadqiqotlar va nashrlar chop etish, boshqaruv kadrlar uchun qisqa muddatli qo'shma kurslarni tashkil etish, "ikki diplomlik" magistrlik dasturini ishlab chiqish, qo'shma ilmiy konferensiyalarni tashkil etish, hukumat dasturlari va elektron hukumatni rivojlantirish sohasida hamkorlik masalalari muhokama qilindi,  shuningdek, xalqaro standartlar va eng yaxshi xorijiy amaliyot talablarini inobatga olgan holda, Oliy maktab tinglovchilari va xodimlari bilan o’zaro almashuv dasturlarini ishlab chiqish masalasi ham ko'rib chiqildi.
ISM Xalqaro boshqaruv maktabi (International School of Management-ISM) Fransiyaning Parij shahrida joylashgan ixtisoslashgan, akkreditatsiyalangan o'tgan biznes maktabidir.
Ushbu dargoh talabalarni IMBA Full-Time, IMBA Executive, DBA (Biznes boshqaruvi doktori), PhD (falsafa doktori) dasturlariga tayyorlashga ixtisoslashgan. ISMning barcha dasturlari dasturlari biznes-ta'lim uchun etakchi ixtisoslashgan akkreditatsiya organi bo'lgan biznes-maktablar va dasturlarni akkreditatsiya qilish Kengashi (ACBSP) tomonidan to'liq akkreditatsiyadan o'tgan.

ВЫСШАЯ ШКОЛА РАСШИРЯЕТ ГРАНИЦЫ СОТРУДНИЧЕСТВА
31 января 2020 года, прошла рабочая встреча делегации Республиканской высшей школы бизнеса и управления (далее – Высшая школа) во главе с директором д.э.н. Абдурауповым Рустамом Рамзовичем с представителями Международной школы менеджмента ISM (Франция) во главе с деканом ISM и директором докторантуры, господином Сесар Баэна (César Baena).
Встреча организована при поддержке посольства Узбекистана во Франции, с непосредственным участием чрезвычайного и полномочного посла Республики Узбекистан во Франции - Сардором Рустамбаевым, которая стала очередным шагом по реализации и укреплению международного сотрудничества с ведущими университетами в сфере образования.
Стороны обсудили вопросы расширения межвузовского взаимодействия, по обмену учебно-методическими материалами, сотрудничеству по организации учебного процесса и реализации совместных проектов, механизмы по созданию совместных образовательных программ по направлениям IMBA (Международный Мастер Бизнес Администрирования) и DBA (Доктор Бизнес Администрирования), внедрение совместных краткосрочных курсов по управлению международным бизнесом и другие вопросы.
В частности, стороны обсудили перспективные направления и механизмы по созданию совместной магистерской образовательной программы, организацию летней школы, разработку программ по обмену слушателями и сотрудниками между вузами, разработку и внедрение совместных краткосрочных курсов для управленческих кадров, сотрудничество в сфере науки и высоких технологий, а также других научно-образовательных мероприятий.
Международная школа менеджмента (International School of Management-ISM) - это специализированная, аккредитованная бизнес-школа, базирующаяся в Париже, Франция.
Она специализируются на подготовке студентов по программам IMBA Full-Time, IMBA Executive, DBA (Doctor of Business Administration), PhD (Doctor of Philosophy). Все программы ISM полностью аккредитованы Советом по аккредитации бизнес-школ и программ (ACBSP), ведущим специализированным аккредитационным органом для бизнес-образования.
В мировом рейтинге QS Global MBA 2019 программа ISM MBA вошла в топ 150 бизнес-школ мира и в топ 50 бизнес-школ Европы.