OLIY MAKTAB XALQARO XAMKORLIKNI KENGAYTIRMOQDA
2020 yil 31-yanvar kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda - Oliy maktab) direktori, Iqtisod fanlari doktori, Abduraupov Rustam Ramzovich boshchiligidagi delegatsiyasiya, ISM Xalqaro boshqaruv maktabi (Fransiya) doktoranturasi direktori janob Cesar Baena (César Baena) boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv O'zbekistonning Fransiyadagi elchixonasi ko'magida tashkil etilib, unda O'zbekistonning Fransiyadagi favqulodda va muxtor elchisi - Sardor Rustamboyev bevosita ishtirok etib, ta'lim sohasidagi yetakchi universitetlar bilan xalqaro hamkorlikni amalga oshirish va mustahkamlash bo'yicha navbatdagi qadam bo'ldi.
Tomonlar ta’lim muassasalari o’rtasidago hamkorlikni kengaytirish, o'quv-uslubiy materiallar bilan almashish, o'quv jarayonini tashkil etish va qo'shma loyihalarni amalga oshirish bo'yicha hamkorlik, IMBA (Xalqaro biznes boshqaruvi) va DBA (Biznes boshqaruvi doktori) yo'nalishlari bo'yicha qo'shma ta'lim dasturlarini yaratish mexanizmlari, xalqaro biznesni boshqarish bo'yicha qisqa muddatli qo'shma kurslarni joriy etish va boshqa masalalarni muhokama qildilar.
Xususan, tomonlar qo'shma magistrlik ta'lim dasturini ishlab chiqish, yozgi maktabni tashkil etish Oliy maktab tinglovchilari va xodimlari bilan o’zaro almashuv dasturlarini ishlab chiqish, boshqaruv kadrlar uchun qisqa muddatli qo'shma kurslarni tashkil etish va joriy etish, fan va yuqori texnologiyalar sohasidagi hamkorlik, shuningdek, boshqa ilmiy-ta'limiy masalalar bo’yicha muhokama olib borildi.
Uchrashuvda ta'lim va fan sohasida hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari va mexanizmi, bank, moliya, biznes va menejment sohasida qo'shma ilmiy tadqiqotlar va nashrlar chop etish, boshqaruv kadrlar uchun qisqa muddatli qo'shma kurslarni tashkil etish, "ikki diplomlik" magistrlik dasturini ishlab chiqish, qo'shma ilmiy konferensiyalarni tashkil etish, hukumat dasturlari va elektron hukumatni rivojlantirish sohasida hamkorlik masalalari muhokama qilindi,  shuningdek, xalqaro standartlar va eng yaxshi xorijiy amaliyot talablarini inobatga olgan holda, Oliy maktab tinglovchilari va xodimlari bilan o’zaro almashuv dasturlarini ishlab chiqish masalasi ham ko'rib chiqildi.
ISM Xalqaro boshqaruv maktabi (International School of Management-ISM) Fransiyaning Parij shahrida joylashgan ixtisoslashgan, akkreditatsiyalangan o'tgan biznes maktabidir.
Ushbu dargoh talabalarni IMBA Full-Time, IMBA Executive, DBA (Biznes boshqaruvi doktori), PhD (falsafa doktori) dasturlariga tayyorlashga ixtisoslashgan. ISMning barcha dasturlari dasturlari biznes-ta'lim uchun etakchi ixtisoslashgan akkreditatsiya organi bo'lgan biznes-maktablar va dasturlarni akkreditatsiya qilish Kengashi (ACBSP) tomonidan to'liq akkreditatsiyadan o'tgan.

GRADUATE SCHOOL EXTENDS COOPERATION
On January 31, 2020, a working meeting was held between the delegation of the Republican Graduate School of Business and Management (hereinafter referred to as the Graduate School), headed by the Director, Doctor of Economics Abduraupov Rustam Ramzovich and the representatives of the International School of Management ISM (France), headed by the dean of ISM and the director of doctoral studies, Mr. César Baena.
The meeting was organized with the support of the Embassy of Uzbekistan in France, with the direct participation of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to France - Sardor Rustambaev, and it was the next step in strengthening international ties with leading universities in the field of education.
The parties discussed perspectives of expanding interaction between the universities, exchanging teaching materials, cooperation on organizing educational process and implementing joint projects, mechanisms for creating joint educational programs in IMBA (International Master of Business Administration) and DBA (Doctor of Business Administration), and introducing joint short-term courses on international business management.
In particular, the parties discussed perspective areas and mechanisms for launching a joint master's program, organizing a summer school, developing programs for exchanging students and staff between universities, introducing joint short-term courses for management personnel, cooperation in science and high technology, as well as other scientific and educational activities.
The International School of Management-ISM is a specialized, accredited business school based in Paris, France.
It specializes in preparing students for the IMBA Full-Time, IMBA Executive, DBA (Doctor of Business Administration), PhD (Doctor of Philosophy) programs. All ISM programs are fully accredited by the Business Schools and Programs Accreditation Council (ACBSP), the leading specialized accreditation body for business education.
In the QS Global MBA 2019 world ranking, the ISM MBA program was included in the top 150 business schools in the world and in the top 50 business schools in Europe.