OLIY MAKTAB VA SKEMA BIZNES MAKTABI O'RTASIDA HAMKORLIK KELISHUVI IMZOLANDI
Bugungi kunda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruv milliy agentligi qoshidagi Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda - Oliy maktab) zimmasiga yuklatilgan muhim vazifalardan biri bu – yurtimizda oliy ta'lim tizimini kompleks rivojlantirish, ilg'or xalqaro tajribani o'quv jarayoniga keng joriy etish, dunyoning yetakchi ta'lim muassasalari bilan o’zaro hamkorlik aloqalarini o’rnatish  hisobiga ilmiy-pedagogik kadrlar malakasini oshirish.
Shu maqsadda 2020 yil 30 yanvar kuni Oliy maktab direktori i.f.d., Abduraupov Rustam Ramzovich boshchiligidagi delegatsiya, dunyoning eng nufuzli ta'lim muassasalaridan biri bo’lgan Fransiyaning SKEMA Biznes maktabi (keyingi o'rinlarda - SKEMA) vakillari bilan uchrashdi.
Shu bilan birga SKEMA bilan hamkorlik yurtimiz ta'lim muassasalari tarixida ilk bor amalga oshirilayotganini alohida ta’kidlab o’tish lozim. Ushbu muhim voqea yuqori ahamiyatga ega ekanligini inobatga olgan holda, tadbirda O'zbekistonning Fransiyadagi favqulodda va muxtor elchisi - Sardor Rustamboyev ham ishtirok etdi.
Mazkur uchrashuvda ta'lim sohasidagi hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari va mexanizmlari muhokama qilinib, o'zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Oliy maktab va SKEMA o'rtasidagi ikki tomonlama hujjatni imzolash marosimi Sofiya-Antipolis (Fransiya) shahrida joylashgan biznes maktab binosida bo'lib o'tdi.
Kelishuv doirasida tomonlar qo'shma ta'lim dasturlarini ishlab chiqish, ta’lim muassasalari o'rtasida o’zaro tinglovchi va xodimlar almashinuv dasturlari, qo'shma kurslar, mahorat darslari, seminar, konferensiya va boshqa ilmiy-ma'rifiy tadbirlarni o'tkazish va boshqa masalalarni muhokama qildilar.
Uchrashuv ushbu yo’nalishlarda ikki tomon uchun birinchisi bo’lishiga qaramay, juda yuqori saviyada o'tdi. Shu asosda yaqin kelajakda qulayligi va o'ziga xosligi bilan ajralib turadigan qo'shma ta'lim dasturlarini ishga tushirish rejalashtirilmoqda.
SKEMA biznes maktabi 2009 yilda ESC Lill va CERAM Business School ta'lim muassasalarining birlashishi natijasida tashkil topgan. Biznes maktabining asosiy kampusi, Fransiyaning Riviera markazidagi Sofiya-Antipolis shahrida joylashgan.
SKEMA dunyodagi eng nufuzli 3 ta EQUIS (European Quality Improvement System), AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) va AMBA (Association of MBAs) akkreditatsiyalariga ega bo’lgan yetakchi biznes maktablardan biridir va boshqaruv yo’nalishida magistrlarni tayyorlash bo'yicha jahon universitetlari reytingida
30 - o’rin, Evropa biznes maktablari reytingida 49 – o’rin, Executive MBA mutaxassisligi
bo’yicha 12 - o'rin, jahondagi nufuzli MSc Entrepreneurship & Innovation tadbirkorlik dasturi bo’yicha kuchlik 10 talikda, global BBA indeksida: Challenges 2020 da 4 - o’rin, «MOCI magazine 2019» da 1-o’rin, «Le Point 2019» da 4 - o’rin, «L'etudiant 2020» da 4 - o’rin,
4 yillik BBA yo’nalishi bo’yicha 2 - o’rin, Masters of science (MSc Financial Markets and Investments) bo’yicha 4 - o’rin, Times Higher Education & The Wall Street Journal tasnifiga ko’ra dunyoda 11 chi va fransuz maktablari orasida 1-chi o’rinlarni egallagan.

GRADUATE SCHOOL AND SKEMA BUSINESS SCHOOL AGREED ON COOPERATION
At present, one of the most important tasks assigned to the Republican Graduate School of Business and Management (hereinafter referred to as the Graduate School) is the comprehensive development of the higher education system, through the widespread introduction of advanced international experience in the educational process, training of pedagogical and scientific personnel by establishing close partnership Relations with leading specialized foreign scientific and educational institutions of the world.
Within the framework of the visit of the delegation of the Graduate School, headed by the Director, Doctor of Economics Abduraupov Rustam Ramzovich to France, on January 30, 2020, a meeting was held with the leadership of one of the leading educational institutions in the world - the French Business School SKEMA (hereinafter - SKEMA).
Cooperation with SKEMA is realized for the first time among educational institutions of Uzbekistan. Given the importance and significance of this event, the event was visited by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to France - Sardor Rustambaev.
During the meeting, parties discussed perspective directions and mechanisms of cooperation in the field of education, which resulted in signing a Memorandum of Understanding. The signing ceremony of the bilateral document between the Graduate School and SKEMA took place in the Sofia-Antipolis campus of SKEMA.
Within the frameworks of the agreement, the parties discussed programs for studying abroad, development of programs for the exchange of students and staff between universities, development and implementation of joint educational programs, conducting joint workshops, seminars, conferences and other scientific and educational events
The meeting was held at a high level, which is the first and only of its kind for the two sides. Thus, in the near future it is planned to launch joint educational programs, which will mainly be distinguished by their flexibility and uniqueness.
SKEMA Business School was established in 2009 as a result of the merger of two educational institutions ESC Lille and CERAM Business School. The main campus of SKEMA Business School is in Sofia Antipolis in the heart of the French Riviera.
It has triple international accreditation: EQUIS (European Quality Improvement System), AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) and AMBA (Association of MBAs).
In the world ranking of universities for the master degree programs in the field of management the school is on the 30th place. In the ranking of European business schools, it is on 49th place, one of the 12 best Executive MBAs, one of the ten best entrepreneurial programs in the world MSc Entrepreneurship & Innovation, in the global BBA index: Challenges 2020: 4th place, MOCI magazine 2019: 1 4th place, at Le Point 2019: 4th place, L'Etudiant 2020: 4th and 2nd place among four-year BBA degrees. Masters of science (MSc Financial Markets and Investments) - 4th and Times Higher Education & The Wall Street Journal - 11th place in the world and 1st place among French schools.