«ETS GLOBAL» VAKILLARI BILAN UCHRASHUV BO’LIB O’TDI
Bugungi kunda mamlakatda davlat xizmatlari faoliyati samaradorligini oshirishga qaratilgan keng ko'lamli o'zgarishlar amalga oshirilmoqda va xalqaro hamkorlikning barcha darajalarida ustuvor talab va vositalaridan biri bu - ingliz tilini bilish darajasi.
Shu munosabat bilan, Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda – Oliy maktab) «ETS GLOBAL» (Educational Testing Service Global, AQSh) kompaniyasining mintaqaviy direktori Anna Gutkovska - Zayets boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar Oliy maktab va ETS o'rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlarini muhokama qildilar. Shuningdek, O'zbekistondagi xorijiy oliy o'quv yurtlari filiallarida kirish imtihonlarida TOEFL sertifikatini talab qilish, TOEFL bo'yicha qo'shma testlarni tashkil etish va o'tkazish, yirik davlat muassasalarida TOEICNI qo'llash va boshqa tarmoqlarda bosqichma-bosqich joriy etish bilan bog'liq masalalarni ko'rib chiqdilar.
«ETS Global» (AQSh) - ta'lim, test va baholash sohasida dunyodagi nodavlat va notijorat tashkilotlardan biri. ETS standartlashtirilgan testlarni ishlab chiqadi va TOEFL, TOEIC, GRE, HiSET, PRAXIS va boshqa testlarni boshqaradi.  ETS Global har yili 180 dan ortiq mamlakatlarda, shu jumladan TOEFL va TOEIC kabi testlarni ishlab chiqadi, tashkil qiladi va baholaydi.

ВСТРЕЧА С ПРЕДСТАВИТЕЛЯМИ «ETS GLOBAL»
На сегодняшний день, в стране осуществляются широкомасштабные преобразования, направленные на повышение эффективности деятельности государственных служб и одним из приоритетных требований является знание английского языка, как один из важнейших инструментов на всех уровнях международного сотрудничества.
В этой связи, в Республиканской высшей школе бизнеса и управления (далее-Высшая школа) прошла рабочая встреча с представителями компании «ETS Global» (Educational Testing Service Global, США) во главе с региональным директором ETS Global - Анна Гутковска-Зайец.
В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления потенциального сотрудничества между Высшей школой и ETS. Также рассмотрели вопросы, связанные с требованием сертификата TOEFL при вступительных экзаменах в филиалах иностранных вузов в Узбекистане, организация и проведение совместных тестов по TOEFL, применение TOEIC в крупных государственных учреждениях и поэтапное внедрение в других отраслях.
Для справки: «ETS Global» (США) – является одним из лидеров в мире негосударственной и некоммерческой организацией в области тестирования, образования и оценке в сфере образования. ETS разрабатывает стандартизированные тесты и администрирует такие тесты TOEFL, TOEIC, GRE, HiSET, PRAXIS и другие.  Ежегодно «ETS Global» разрабатывает, организует оценивает более 50 млн. тестов в более чем 180 странах, включая такие тесты как TOEFL и TOEIC.