OLIY MAKTABDA ERASMUS+ TA'LIM DASTURINING SEMINARI BO'LIB O'TDI
2019 yil 14 noyabr kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabida Erasmus+ milliy ofisi bilan hamkorlikda tashkil etilgan Yevropa Ittifoqining Erasmus+ ta'lim dasturining axborot seminari bo'lib o'tdi.
Mazkur tadbir doirasida O'zbekistondagi Erasmus+ ofisi ekspertlari tomonidan oliy ta'lim muassasalari, o'qituvchilar, tinglovchilarning jamoaviy va individual ishtiroki, Oliy ta'limda salohiyatni rivojlantirish (Capacity Building in Higher Education), Xalqaro kredit mobilligi (International Credit Mobility), Erasmus Mundus Qo'shma magistrlik dasturlari (Erasmus Mundus Joint Master Degrees) va Jan Monet (Jan Monnet) dasturlari haqida batafsil ma'lumot taqdim qilishdi.
Shuningdek, ishtirokchilar Erasmus Mundus dasturi bitiruvchilari tomonidan Yevropada noyob xalqaro o'qish tajribasi bilan tanishdilar, ma'lumot izlash va o'qiish uchun hujjatlarni rasmiylashtirish, ariza va maslahat berish bo'yicha amaliy tavsiyalar bilan o'rtoqlashdilar.
Seminar yakunida ishtirokchilar "Erasmus +" dasturining qanday ishlashi haqida aniq tasavvurga ega bo'lishdi.
Erasmus + - ta'lim, kasb-hunar ta'limi, yoshlar bilan ishlash va sport sohasida loyihalar, hamkorlik, tadbirlar va mobillikni qo'llab-quvvatlovchi Evropa Ittifoqi (EI) dasturi hisoblanadi. 2014dan beri amalda bo'lgan dastur yuqorida sanab o’tilgan sohalarda, ham Evropa davlatlari, ham Evropa davlatlari va butun dunyodagi hamkor davlatlar o'rtasida hamkorlikni rivojlantirish uchun pul mablag'lari ajratadi.

В ВЫСШЕЙ ШКОЛЕ ПРОШЕЛ СЕМИНАР ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЙ ПРОГРАММЫ ERASMUS +
14 ноября 2019 года в Республиканской Высшей школе бизнеса и управления состоялся информационный семинар образовательной программы Европейского Союза Erasmus+, организованный совместно с национальным офисом Erasmus+ в Узбекистане.
В рамках данного мероприятия, экспертами офиса Erasmus+ в Узбекистане была предоставлена подробная информации о возможностях программы для коллективного и индивидуального участия вузов, преподавателей, слушателей, о развитии потенциала в высшем образовании (Capacity Building in Higher Education), Международная кредитная мобильность (International Credit Mobility), Erasmus Mundus Совместные магистерские программы (Erasmus Mundus Joint Master Degrees) и программа Жан Моне (Jean Monnet).
Также, участников ознакомили уникальным интернациональным опытом учебы в Европе выпускников программы Erasmus Mundus, делились практическими рекомендациями по подаче заявок и консультации по поиску информации и оформлению документов для обучения.
По окончанию семинара у участников сложилось четкое представление о том как работает программа «Erasmus +».
Erasmus+ - это программа Европейского Союза (ЕС), которая поддерживает проекты, партнерства, мероприятия и мобильность в области образования, профессионального обучения, работы с молодежью и спорта. Программа, действующая с 2014 предоставляет финансирование для развития сотрудничества во всех этих областях, как между европейскими странами, так и между европейскими странами и странами-партнерами во всем мире.