2023-yil 9-noyabr O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Kapital bozori va birja ishi” magistratura mutaxassisligi tinglovchilari uchun “Taym menejment - ish vaqtini kompleks boshqarish tizimi” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Tadbirda o‘quv-uslubiy bo‘lim boshlig‘i, i.f.n., dotsent Tuyg‘un Qodirov tomonidan taym menejmentning mazmun-mohiyati va bugungi kunda uni qo‘llash zaruriyati, vaqtni boshqarishning asosiy tamoyillari, shuningdek, vaqtdan unumli foydalanish va uni tejash usullari to‘g‘risida ma’ruza qilindi.
Hozirgi kunda vaqtni tejash, undan oqilona foydalanish dolzarbligi barchamizga ma’lum, vaqtni to‘g‘ri taqsimlash orqali biz bajarilgan ish samaradorligini oshirishga erishamiz, shu kabi masalalarni yechimini dunyo hamjamiyati olimlari yechishga harakat qilishgan va buni bir necha yechimlari mavjud.
Ushbu mahorat darsida Alpen usuli va Eyzenhauer matritsasidan foydalanish bo‘yicha ma’ruzachi tomonidan foydali tavsiyalar berildi, shu kabi mahorat darsini tashkil qilishdan asosiy maqsad vaqtdan oqilona va to‘g‘ri boshqarishni tinglovchilarga yetkazish orqali ularni bilim va ko‘nikmalarini oshirish bo‘ldi.
Ma’ruza yakunida o‘zaro muloqot vaqtida tadbir ishtirokchilari va notiq o‘rtasida interaktiv savol va javoblar bo‘lib o‘tdi.

В Высшей школе был организован мастер-класс на тему «Тайм-менеджмент – комплексная система управления рабочим временем»
9 ноября 2023 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан для слушателей магистратуры «Рынка капитала и биржевого дело» был организован мастер - класс на тему «Тайм-менеджмент – интегрированная система управления рабочим временем».
На мероприятии начальник учебно-методического отдела, к. э. н., доцент Туйгун Кадыров выступил с докладом о сущности тайм-менеджмента и необходимости его использования сегодня, об основных принципах тайм-менеджмента, а также о методах эффективного использования и экономии времени.
В настоящее время всем нам известна актуальность экономии времени, его рационального использования, при правильном распределении времени мы добиваемся повышения эффективности выполняемой работы, решение подобных вопросов пытались решить ученые мирового сообщества, и есть несколько решений для этого.
На этом мастер-классе докладчик дал полезные рекомендации по использованию метода Альпена и матрицы Эйзенхауэра, при этом основной целью организации такого мастер-класса было повышение их знаний и навыков за счет доведения до слушателей рационального и правильного управления временем.
В конце лекции были проведены интерактивные вопросы и ответы между участниками мероприятия и спикером.