MAHALLIY HOKIMLIKLAR RAHBARLARINING BILIM VA KO’NIKMALARINI OSHIRISH BO’YICHA SEMINAR-TRENING START OLMOQDA
2021 yil 11 yanvardan 27 yanvarga qadar, O'zbekiston Respublikasi iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida, Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisining, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tuman (shahar) hokimlarining moliya-iqtisodiyot va kambag'allikni qisqartirish masalalari bo'yicha birinchi o'rinbosarlari uchun, iqtisodiyot tarmoqlari va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish sohasidagi malakasini zamonaviy bilimlar va usullar asosida oshirish, hududlarni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni boshqarish borasida bilim va ko'nikmalarini oshirish maqsadida o'quv seminar-trening tashkil etilmoqda.
Mazkur seminar-treningni asosiy maqsadi – hududlarni kompleks rivojlantirishda yangicha tizimini joriy qilish, xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, o'sish nuqtalarini aniqlash, mahalliy byudjetlar daromadlar bazasini mustahkamlash, yangi ish o'rinlarini yaratish, kambag'allikni qisqartirish, faoliyatni rejalashtirish va ishlarni tashkil qilish hamda vaqtdan unumli foydalanish orqali samaradorlikni oshirish, kurs ishtirokchilarida xalqaro tajribaga asoslanib kelajakda amalga oshirilishi zarur bo'lgan chora-tadbirlar haqida ko'nikma hosil qilish.
Dastur quyidagi eng dolzarb mavzularni o'z ichiga oladi:
• O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil uchun murojaatnomasidagi asosiy iqtisodiy rivojlanish yo'nalishlari;
• Kambag'allikni qisqartirishda xalqaro tajriba va boshqaruv organlarining roli;
• Hududlarni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va ishsizlikni kamaytirish;
• Aholini kasb-hunarga va tadbirkorlikka o'qitish hamda bandlikni ta'minlash;
• Tadbirkorlar bilan ijro hokimiyati o'rtasidagi muammolar;
• xususiylashtirish hamda bo'sh turgan bino-inshootlar va er maydonlarini tadbirkorlarga belgilangan tartibda taqdim etish;
• Kadastr sohasidagi islohotlar;
• Hududlarda investision loyihalarni ishlab chiqarish va investision jozibadorligini oshirish;
• Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni moliyalashtirish mavjud manbalar, imkoniyatlar va imtiyozlar;
• Soliq ma'murchiligi, soliq tizimidagi islohotlar;
• Bojxona va ularning xufiyona iqtisodiyotni aniqlashdagi ahamiyati;
• Davlat xaridlari tizimida amalga oshirilayotgan islohatlar;
• Forsayt texnologiyasi;
• Vaqtni boshqarish;
• Qonun ustuvorligi va mulk daxlsizligini ta'minlash;
• Agrar sektoridagi islohotlar;
• Inson resurslarini boshqarish;
• Tadbirkorlikni rivojlantirish borasidagi amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar
• Boshqa dolzarb va muammoli mavzular.
Ma'ruza-munozaralarni vazirliklar, idoralar, xo'jalik birlashmalari rahbarlari, Yevropa taraqqiyot va tiklanish banki va BMT Taraqqiyot Dasturi ekspertlari, xorijiy va mahalliy ekspertlar, shuningdek, oliy ta'lim muassasalarining tajribali va malakali professor o'qituvchilari olib boradilar.

THE START OF THE SEMINAR-TRAINING ON IMPROVING THE KNOWLEDGE AND SKILLS OF LOCAL GOVERNMENT EXECUTIVES
From January 11 to January 27, 2021, at the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan a seminar-training is being organized for the first deputies on financial-economic and poverty reduction affairs of the Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, as well as khokims of regions, districts (cities) and Tashkent city. It is organized in order to improve their skills in the field of developing economic sectors and private entrepreneurship on the basis of modern knowledge and methods, to increase knowledge and skills in managing integrated socio-economic development of the regions.
The main purpose of this seminar-training is the introduction of a new system of integrated regional development, development of private entrepreneurship, identification of growth points, strengthening the revenue base of local budgets, job creation, poverty reduction, planning and organization of work and Improving productivity through the efficient use of time, building the skills of course participants about the measures to be taken in the future based on international experience.
The program covers the following most pertinent topics:
• The main directions of economic development in the Address of the President of the Republic of Uzbekistan for 2021;
• The role of international experience and governing bodies in poverty reduction;
• Comprehensive socio-economic development of the regions and reduction of unemployment;
• Vocational and entrepreneurial training and employment of the population;
• Problems between entrepreneurs and the executive branch;
• privatization and provision of vacant buildings and land to entrepreneurs in the prescribed manner;
• Cadaster reforms;
• Production of investment projects in the regions and increase of investment attractiveness;
• Available resources, opportunities and benefits for financing small business and private entrepreneurship;
• Tax administration, tax system reforms;
• Customs and their role in determining the shadow economy;
• Reforms in the public procurement system;
• Foresight technology;
• Time management;
• Ensuring the rule of law and the inviolability of property;
• Agrarian sector reforms;
• Human resource management;
• Measures taken to develop entrepreneurship;
• Other current and problematic topics.
Lectures and discussions will be conducted by heads of ministries, departments, business associations, experts from the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the United Nations Development Program (UNDP), foreign and local experts, as well as experienced and qualified professors of higher education institutions.