MAHALLIY HOKIMLIKLAR RAHBARLARINING BILIM VA KO’NIKMALARINI OSHIRISH BO’YICHA SEMINAR-TRENING START OLMOQDA
2021 yil 11 yanvardan 27 yanvarga qadar, O'zbekiston Respublikasi iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida, Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisining, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tuman (shahar) hokimlarining moliya-iqtisodiyot va kambag'allikni qisqartirish masalalari bo'yicha birinchi o'rinbosarlari uchun, iqtisodiyot tarmoqlari va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish sohasidagi malakasini zamonaviy bilimlar va usullar asosida oshirish, hududlarni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni boshqarish borasida bilim va ko'nikmalarini oshirish maqsadida o'quv seminar-trening tashkil etilmoqda.
Mazkur seminar-treningni asosiy maqsadi – hududlarni kompleks rivojlantirishda yangicha tizimini joriy qilish, xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, o'sish nuqtalarini aniqlash, mahalliy byudjetlar daromadlar bazasini mustahkamlash, yangi ish o'rinlarini yaratish, kambag'allikni qisqartirish, faoliyatni rejalashtirish va ishlarni tashkil qilish hamda vaqtdan unumli foydalanish orqali samaradorlikni oshirish, kurs ishtirokchilarida xalqaro tajribaga asoslanib kelajakda amalga oshirilishi zarur bo'lgan chora-tadbirlar haqida ko'nikma hosil qilish.
Dastur quyidagi eng dolzarb mavzularni o'z ichiga oladi:
• O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil uchun murojaatnomasidagi asosiy iqtisodiy rivojlanish yo'nalishlari;
• Kambag'allikni qisqartirishda xalqaro tajriba va boshqaruv organlarining roli;
• Hududlarni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va ishsizlikni kamaytirish;
• Aholini kasb-hunarga va tadbirkorlikka o'qitish hamda bandlikni ta'minlash;
• Tadbirkorlar bilan ijro hokimiyati o'rtasidagi muammolar;
• xususiylashtirish hamda bo'sh turgan bino-inshootlar va er maydonlarini tadbirkorlarga belgilangan tartibda taqdim etish;
• Kadastr sohasidagi islohotlar;
• Hududlarda investision loyihalarni ishlab chiqarish va investision jozibadorligini oshirish;
• Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni moliyalashtirish mavjud manbalar, imkoniyatlar va imtiyozlar;
• Soliq ma'murchiligi, soliq tizimidagi islohotlar;
• Bojxona va ularning xufiyona iqtisodiyotni aniqlashdagi ahamiyati;
• Davlat xaridlari tizimida amalga oshirilayotgan islohatlar;
• Forsayt texnologiyasi;
• Vaqtni boshqarish;
• Qonun ustuvorligi va mulk daxlsizligini ta'minlash;
• Agrar sektoridagi islohotlar;
• Inson resurslarini boshqarish;
• Tadbirkorlikni rivojlantirish borasidagi amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar
• Boshqa dolzarb va muammoli mavzular.
Ma'ruza-munozaralarni vazirliklar, idoralar, xo'jalik birlashmalari rahbarlari, Yevropa taraqqiyot va tiklanish banki va BMT Taraqqiyot Dasturi ekspertlari, xorijiy va mahalliy ekspertlar, shuningdek, oliy ta'lim muassasalarining tajribali va malakali professor o'qituvchilari olib boradilar.

СТАРТУЕТ СЕМИНАР-ТРЕНИНГ ПО ПОВЫШЕНИЮ ЗНАНИЙ И НАВЫКОВ РУКОВОДИТЕЛЕЙ МЕСТНЫХ ХОКИМИЯТОВ
В период с 11 по 27 января 2021 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан председателя для Совета Министров Республики Каракалпакстан, для первых заместителей хокимов областей и города Ташкента, а также районов (городов) по вопросам финансово-экономического развития и сокращения бедности, повышения квалификации в области развития отраслей экономики и частного предпринимательства на основе современных знаний и, в целях повышения знаний и навыков управления комплексным социально-экономическим развитием регионов организуются обучающие семинары-тренинги.
Основная цель данного семинара-тренинга - это внедрение новой системы комплексного развития регионов, развитие частного предпринимательства, определение точек роста, укрепление доходной базы местных бюджетов, создание новых рабочих мест, сокращение бедности, повышение эффективности посредством планирования деятельности и организации работы, а также эффективного использования времени, формирование у участников курса навыков о мерах, которые необходимо реализовать в будущем на основе международного опыта.
Программа включает в себя следующие наиболее актуальные темы:
Основные направления экономического развития в Послании Президента Республики Узбекистан на 2021 год;
• Роль международного опыта и руководящих органов в сокращении бедности;
* Комплексное социально-экономическое развитие регионов и снижение безработицы;
* Обучение населения профессиям и предпринимательству, а также обеспечение занятости;
• Проблемы между предпринимателями и исполнительной властью;
• Приватизация и предоставление в установленном порядке предпринимателям пустующих зданий, сооружений и земельных участков;
• Реформы в сфере кадастра;
• Производство инвестиционных проектов в регионах и повышение инвестиционной привлекательности;
• Финансирование малого бизнеса и частного предпринимательства, доступные источники, возможности и преимущества;
* Налоговое администрирование, реформа налоговой системы;
• Таможня и их значение в определении теневой экономики;
• Проводимые реформы в системе государственных закупок;
• Форсайт технологии;
• Управление временем;
• Обеспечение верховенства закона и неприкосновенности собственности;
• Реформы в аграрном секторе;
• Управление человеческими ресурсами;
• Реализуемые меры по развитию предпринимательства
• Другие актуальные и проблемные темы.
Лекции и дискуссии будут проводить руководители различных министерств, ведомств, хозяйственных объединений, эксперты Европейского банка развития и реконструкции и ПРООН, зарубежные и отечественные эксперты, а также опытные и квалифицированные профессорско-преподавательский состав высших учебных заведений.