Qimmatli qog‘ozlar depozitariysining o‘rni va uning faoliyatini tashkil etish mavzusidagi mahorat darsi
Oliy maktabning kunduzgi bo‘lim MBA-global menejment birinchi va ikkinchi kurs magistratura mutaxassisligi tinglovchilari!
Sizlarni, Qimmatli qog‘ozlar depozitariysining o‘rni va uning faoliyatini tashkil etish mavzusidagi mahorat darsiga taklif etamiz.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 4-apreldagi «Iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda ilmiy yondashuvlarni kengaytirish va boshqaruv kadrlarini tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-108-son qarori bilan Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida tayyorlanayotgan davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbar kadrlarining zamonaviy iqtisodiy bilimlarini oshirish uchun seminar-treninglar va mahorat darslarini tashkil etish, ijrosini ta'minlash maqsadida mahoratli dars tashkil qilinmoqda.
-Ushbu amaliy seminarda Korporativ boshqaruv fanidan tinglovchilarning olgan nazariy bilimlari amaliy jihatdan mustahkamlanadi.
-Qimmatli qog‘ozlarning joylashishi, saqlanishi, aksiyadorlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar va aksiyalarning harakatlari, birjalar faoliyatidagi roli va boshqa savollarga amaliy javoblar olinishi bilan tinglovchilarning amaliy bilimlari yanada mustahkamlanadi. Bu esa mamlakatimizda qimmatli qog‘ozlar bozorining rivojlanishida muhim o‘rin tutadi.

Место депозитария ценных бумаг и организация его деятельности
Приглашаем вас на мастер-класс о роли Депозитария ценных бумаг, организации его деятельности, хранении ценных бумаг, отчетности и биржевой деятельности.
Указом Президента Республики Узбекистан от 4 апреля 2023 года «О мерах по расширению научных подходов в реализации экономических реформ и дальнейшему совершенствованию системы подготовки управленческих кадров» № УП-108 организовывание семинаров-тренингов и мастер-классов для повышения современных экономических знаний руководящих кадров органов государственного и хозяйственного управления, проходящих обучение в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете министров Республики Узбекистан организовать мастер-класс для обеспечения их исполнения.
- На данном практическом уроке теоретические знания студентов по корпоративному менеджменту будут закреплены на практике.
- Практические знания слушателей будут укрепляться путем получения практических ответов на вопросы о местонахождении и хранении ценных бумаг, информации об акционерах и действиях акций, их роли в деятельности фондовых бирж и на другие вопросы. Что играет важную роль в развитии фондового рынка в стране.