Qimmatli qog‘ozlar depozitariysining o‘rni va uning faoliyatini tashkil etish mavzusidagi mahorat darsi
Oliy maktabning kunduzgi bo‘lim MBA-global menejment birinchi va ikkinchi kurs magistratura mutaxassisligi tinglovchilari!
Sizlarni, Qimmatli qog‘ozlar depozitariysining o‘rni va uning faoliyatini tashkil etish mavzusidagi mahorat darsiga taklif etamiz.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 4-apreldagi «Iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda ilmiy yondashuvlarni kengaytirish va boshqaruv kadrlarini tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-108-son qarori bilan Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida tayyorlanayotgan davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbar kadrlarining zamonaviy iqtisodiy bilimlarini oshirish uchun seminar-treninglar va mahorat darslarini tashkil etish, ijrosini ta'minlash maqsadida mahoratli dars tashkil qilinmoqda.
-Ushbu amaliy seminarda Korporativ boshqaruv fanidan tinglovchilarning olgan nazariy bilimlari amaliy jihatdan mustahkamlanadi.
-Qimmatli qog‘ozlarning joylashishi, saqlanishi, aksiyadorlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar va aksiyalarning harakatlari, birjalar faoliyatidagi roli va boshqa savollarga amaliy javoblar olinishi bilan tinglovchilarning amaliy bilimlari yanada mustahkamlanadi. Bu esa mamlakatimizda qimmatli qog‘ozlar bozorining rivojlanishida muhim o‘rin tutadi.

Role of the securities depository and organizing its activities
We invite you to a workshop on the role of the Securities Depository, organizing its activities, securities storage, reporting, and stock exchange activities.
By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 4, 2023, "On measures to expand scientific approaches in implementing economic reforms and further improving the system of training managerial personnel" No. PD-108, organizing seminars, training sessions, and master classes to enhance modern economic knowledge of managerial personnel of state and economic management bodies undergoing training at the Higher School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, to organize a master class to ensure their implementation.
The goal of the master class
- During this practical lesson, students' theoretical knowledge of corporate management will be reinforced in practice.
- The practical knowledge of the participants will be strengthened by receiving practical answers to questions about the location and storage of securities, information about shareholders and share actions, their role in stock exchange activities, and other related issues. This plays an important role in the development of the stock market in the country.