“Raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni rivojlantirish uchun yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish” mavzusida yosh tadbirkorlar uchun mahorat darsi tashkil etildi
2023-yil 24-noyabr kuni IT Park va Birlashgan millatlar tashkiloti taraqqiyot dasturining “Raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni rivojlantirish uchun yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish” qo‘shma hamkorlik loyihasi doirasida yosh tadbirkorlar, startap tashabbuskorlari, axborot-texnologiyalari sohasida tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yish istagidagi 50 dan ortiq yoshlar bilan uchrashuv tashkil etildi.
Ushbu uchrashuvda Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi vakillari ham ishtirok etib, ular tomonidan “Tadbirkorlik va startaplarda risklarni boshqarish” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Bunda o‘z tadbirkorlik faoliyatini boshlamoqchi bo‘lganlar, startaplar va innovatsion va an’anaviy tadbirkorlikda faoliyat yuritayotgan yoshlar uchun biznes faoliyati davomida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavf-xatarni oldini olishi, uni boshqarish bo‘yicha xalqaro tajriba asosida taqdimot o‘tkazildi.
Ushbu mahorat darsi yoshlarda raqobatbardoshlikni, inqirozlarga chidamlilik, ularni boshqarish kabi ko‘nikmalarni shakllantirishda xizmat qiladi hamda shu tariqa innovatsion va barqaror iqtisodiy o‘sishni va ish o‘rinlarini yaratishni ta’minlaydi.

Организован мастер-класс для молодых предпринимателей на тему «Расширение возможностей молодежи для развития цифровой экономики и цифрового предпринимательства»
24 ноября 2023 года в рамках совместного проекта ИТ-Парка и Программы развития ООН «Расширение возможностей молодежи для цифровой экономики и цифрового предпринимательства» с участием представителей Высшей школы бизнеса и предпринимательства состоялась встреча с молодыми предпринимателями, инициаторами стартапов на ранней стадии их предпринимательской деятельности в области информационных технологий и инноваций.
На встрече представители Центра по работе с бизнес-инкубаторами и стартап проектами Высшей школы бизнеса провели мастер-класс на тему «Управление рисками в бизнесе и стартап проектах» для молодежи, начинающих предпринимателей и сотрудников предприятий малого бизнеса.
В ходе мероприятия для начинающих предпринимателей, стартап-проектов и молодых предпринимателей была представлена презентация об управлении рисками в бизнесе, которые могут возникнуть в процессе подготовки бизнес-проектов, реализации и ведения бизнеса, а также в различных предпринимательских деятельностях.
Мастер-класс главным образом, направлен на формирование у молодежи таких навыков, по выявлению, анализу и оценке рисков в подготовке бизнес-проектов, а также принятия контрмер, по нейтрализации или предотвращению возможных рисковых событий влияющих на осуществимость бизнес-проектов.