“Raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni rivojlantirish uchun yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish” mavzusida yosh tadbirkorlar uchun mahorat darsi tashkil etildi
2023-yil 24-noyabr kuni IT Park va Birlashgan millatlar tashkiloti taraqqiyot dasturining “Raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni rivojlantirish uchun yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish” qo‘shma hamkorlik loyihasi doirasida yosh tadbirkorlar, startap tashabbuskorlari, axborot-texnologiyalari sohasida tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yish istagidagi 50 dan ortiq yoshlar bilan uchrashuv tashkil etildi.
Ushbu uchrashuvda Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi vakillari ham ishtirok etib, ular tomonidan “Tadbirkorlik va startaplarda risklarni boshqarish” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Bunda o‘z tadbirkorlik faoliyatini boshlamoqchi bo‘lganlar, startaplar va innovatsion va an’anaviy tadbirkorlikda faoliyat yuritayotgan yoshlar uchun biznes faoliyati davomida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavf-xatarni oldini olishi, uni boshqarish bo‘yicha xalqaro tajriba asosida taqdimot o‘tkazildi.
Ushbu mahorat darsi yoshlarda raqobatbardoshlikni, inqirozlarga chidamlilik, ularni boshqarish kabi ko‘nikmalarni shakllantirishda xizmat qiladi hamda shu tariqa innovatsion va barqaror iqtisodiy o‘sishni va ish o‘rinlarini yaratishni ta’minlaydi.

Organized Workshop for young entrepreneurs on “Empowering young people to develop the digital economy and digital entrepreneurship”
On November 24, 2023, representatives of the Graduate School of Business and Entrepreneurship took part at the meeting in the IT Park Tashkent Office which was held as part of the joint project “Empowering Youth for Digital Economy and Digital Entrepreneurship” organized by the IT Park and the United Nations Development Program on supporting and development of startup initiatives and business projects in IT sector for youth, students, young entrepreneurs and small business companies.
The meeting focused on providing support to young entrepreneurs and startup initiators in establishing the startup projects in the field of information technologies and innovations.
At the meeting representatives of the Center for Cooperation with Business Incubators and Startup Projects of the Graduate School of Business conducted a workshop on “Risk Management in Business and Startup Projects” for aspiring young entrepreneurs and small business representatives with the aspects of risks in various business projects.
The workshop aimed to develop skills of young entrepreneurs in identifying, analyzing and assessing risks in business projects, as well as implementing measures to mitigate or prevent potential risk events in their business activity.