SUN'IY IDROK-KELAJAK TEXNOLOGIYASI
2020 yil 10 fevral kuni, Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi binosida, «KNOWLEDGE HUB» loyihasi doirasida, amaliy tajriba almashish, o’zaro hamkorlikni rivojlantirish maqsadida «Sun'iy idrok-kelajak texnologiyasi» mavzusida mahorat darsi bo'lib o'tdi.
Tadbirning navbatdagi mehmoni va spikeri Big Data sohasidagi mutaxassis va ekspert – Kushnazarov Farrux Isakulovich bo'ldi.
Tadbir davomida sun'iy idrok, uning rivojlanishi, O'zbekiston va butun dunyoga iqtisodiyotiga ta'siri, global jahon texnologiyalari bozorining o'sishi, sun'iy idrok texnologiyalariga bo'lgan talab va boshqa zamonaviy raqamli texnologiyalar bilan o'zaro aloqalar, shuningdek, mamlakatimizda sun'iy idrokni rivojlantirishning mumkin bo'lgan yo'llari, usullari haqida so'zlab berdi.
Shuningdek, jahon qudratli mamlakatlati sun'iy idrokga bo'lgan katta qiziqishi ushbu sohani davlat darajasida faol ravishda investitsiyalash va qo'llab-quvvatlashni boshlaydigan boshqa mamlakatlar orasida kata e'tibordaligi ta'kidladi.
Ushbu mavzu tinglovchilarga katta qiziqish uyg'otib ko'plab savollarga boy bo’di. Shu o’rinda ma’ruzachi o’zining yaxshi nazariy tayyorgarligini namoyish etgan holda, batafsil va keng javob berishga xarakat qildi.
Kushnazarov Farrux Isakulovich – IT va sun'iy idrok sohasida xalqaro tashkilotlar va kompaniyalarda tajribaga ega bo’lgan kuchli mutaxassislardan. Weibo internet technologies LTD (Shanxay, Xitoy) da maslahatchi bo'lib ishlagan. Bir necha yil Tunszi universitetida (Shanxay, Xitoy)  faoliyat olib borgan. Internet texnologiyalari  ilmiy-tadqiqot markazida (XXR) katta ma'lumotlar bo'yicha Ilmiy xodim va tahlilchisi, Moskva, Sankt-Peterburg, Xyamen Xyamen va boshqa shaharlarni o'z ichiga olgan aqlli shaharlar loyihasi bo'yicha  maslahatchi bo'lib ishlagan. 20 dan ortiq ilmiy nashrlar va maqolalarga mualliflik qilgan.

ИСКУССТВЕННЫЙ ИНТЕЛЛЕКТ - ТЕХНОЛОГИЯ БУДУЩЕГО
В рамках проекта «KNOWLEDGE HUB», 10 февраля текущего года в Республиканской Высшей школе бизнеса и управления (далее – Высшая школа) прошел мастер-класс на тему «Искусственный интеллект - технология будущего».
Очередным гостем и спикером данного мероприятия стал специалист и эксперт в области Big DataКушназаров Фаррух Исакулович.
В ходе мероприятия он рассказал о том, что из себя представляет искусственный интеллект, о развитии искусственного интеллекта, его влияние на экономику Узбекистана и в целом на мир, о росте мирового рынка технологий, востребованности технологий искусственного интеллекта и взаимосвязи с другими сквозными цифровыми технологиями, а также, о возможных путях развития искусственного интеллекта в нашей стране.
Он также отметил, что огромный интерес мировых держав к искусственному интеллекту не остается незамеченным среди других стран, которые начинают активно инвестировать и поддерживать данное направление на государственном уровне.
Данная тема вызвала огромный интерес у слушателей, в связи с чем было задано много вопросов, на которые спикер ответил грамотно и развернуто, демонстрируя хорошую теоретическую подготовленность.
Кушназаров Фаррух Исакулович – специалист в области ИТ и искусственного интеллекта, имеет опыт работы в крупных международных организациях и компаниях. Работал консультантом в компании Weibo internet technologies LTD (Шанхай, КНР). Несколько лет проработал в университете Тунцзи (Шанхай, КНР). Был научным сотрудником, аналитиком больших данных в научно-исследовательском центре по интернет технологиям (КНР), является консультантом по проекту умных городов среди которых Москва, Санкт-Петербург, Хиамэн и др. Имеет более 20 научных публикаций и статей.