Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi “Raqamli iqtisodiyot va xalqaro raqamli integratsiya” ixstisosligi bo‘yicha mustaqil izlanuvchilikka (DSc, PhD) qabul e’lon qiladi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 22-maydagi 304-son “Oliy ta’limdan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori bilan tasdiqlangan “Oliy ta’limdan keyingi ta’lim to‘g‘risida”gi Nizom talablariga muvofiq, Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi 2024-yil uchun 08.00.16 – “Raqamli iqtisodiyot va xalqaro raqamli integratsiya” ixtisosligi bo‘yicha mustaqil izlanuvchilikka (PhD, DSc) qabul e’lon qiladi.
Mustaqil izlanuvchilikka (PhD, DSc) hujjatlar 2023-yil 15-yanvaridan
15-fevralgacha
bo‘lgan muddatda Innovatsion rivojlanish agentligi Yagona elektron tizimi (http://phd.mininnovation.uz) orqali qabul qilinadi.
Mustaqil izlanuvchilik -DScga qabul qilish uchun hujjatlar ro‘yxati:
• ariza;
• qisqacha biografik ma’lumotnoma (obyektivka);
• mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi;
• oliy ma’lumot, fan nomzodi yoxud falsafa doktori (PhD) yoki xorijiy davlatlarda unga tenglashtirilgan ilmiy darajaga ega bo‘lganligi to‘g‘risidagi diplom nusxasi;
• nashr etilgan ilmiy ishlar ro‘yxati va ularning nusxalari;
• tadqiqot mavzusi bo‘yicha ilmiy ma’ruza va fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlangan doktorlik dissertatsiyasi rejasining mufassal loyihasi;
• pasport nusxasi
• ish joyidan tavsifnoma.
Eslatma: Mustaqil izlanuvchilik - DScga quyidagilarga ega bo‘lganlar qabul qilinadi:
• fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) yoxud ularga tenglashtirilgan xorijiy davlatlarda olingan ilmiy darajalar;
• fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasi yoxud ularga tenglashtirilgan boshqa ilmiy darajalar olgandan so‘ng muhim ilmiy yutuqlarga erishish, shu jumladan, fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya tadqiqoti asosini tashkil qilishi mumkin bo‘lgan ilmiy jurnallarda chop etilgan kamida uchta ilmiy maqolaga hamda ilmiy-amaliy konferensiyalar, seminarlar va tegishli ilmiy yo‘nalishlar bo‘yicha ilmiy ishlar to‘plamlarida kamida ikkita tezisga ega bo‘lish.
• 5 yildan ortiq ilmiy-pedagogik stajga ega bo‘lganlar;
• mualliflik guvohnomalari va patentga ega bo‘lganlar;
• monografiya (ijtimoiy-gumanitar fanlar uchun), talabgorning dissertatsiya mavzusi bo‘yicha tegishli ilmiy jurnallarda, shu jumladan xorijiy jurnallarda chop etilgan soni bo‘yicha (boshqa talabgorlarga nisbatan) ko‘p miqdorda ilmiy maqolaga ega bo‘lganlar;
• dissertatsiya tadqiqoti hajmining 50 foizdan ko‘p qismini bajarganlar.
Mustaqil izlanuvchilik - DScda o‘qish uchun kirayotgan talabgorlar qabul komissiyasi tomonidan ixtisoslik bo‘yicha suhbatdan o‘tadilar.
Mustaqil izlanuvchilikka - PhDga qabul qilish uchun hujjatlar ro‘yxati:
• magistrlik yoki oliy ma’lumot (mutaxassislik dasturi bo‘yicha) to‘g‘risidagi diplom nusxasi;
• ilmiy ishlar ro‘yxati va ularning nusxasi;
• ish joyidan tavsifnoma;
• pasport nusxasi.
• magistr diplomi yoki oliy ma’lumot to‘g‘risidagi (ixtisoslik bo‘yicha) diplomga ega bo‘lganlar;
• belgilangan ilmiy maqolalariga ega bo‘lganlar.
Mustaqil izlanuvchilikka kiruvchi talabgorlarning suhbat natijalaridan kelib chiqib, qabul komissiyasi tomonidan 15-yanvardan 15-fevralgacha bo‘lgan muddatda qabul qilinganlardan tanlanadi.

Высшая школа бизнеса и предпринимательства объявляет набор на самостоятельное соискательство ученой степени доктора наук (PhD, DSc) по специальности «Цифровая экономика и международная цифровая интеграция»
В соответствии с требованиями Положения «О послевузовском образовании», утвержденным Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 мая 2017 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы послевузовского образования», Высшая школа бизнеса и предпринимательства объявляет приём на самостоятельное соискательство (PhD, DSc) на 2024 год по специальности 08.00.16 – «Цифровая экономика и международная цифровая интеграция»
Документы принимаются приемной комиссией в период с 15 января по 15 февраля 2024 г., через Единую электронную систему Aгенство инновационного развития (http://phd.mininnovation.uz).
Перечень документов для приема на самостоятельное соискательство -DSc:
• копия диплома о высшем образовании, кандидата наук, либо доктора философии (PhD) или других, приравненных к нему, ученых степеней, полученных за рубежом;
• список опубликованных научных работ и их копии;
• научный доклад по теме исследования и развернутый проект плана диссертации на соискание ученой степени доктора наук (DSc);
• характеристика с места работы;
• копия паспорта
• имеющие ученую степень кандидата наук, либо доктора философии (PhD) или другие, приравненные к ним, ученые степени, полученные в зарубежных государствах;
• добившиеся значительных научных достижений после получения ученой степени кандидата наук или доктора философии (PhD) или других, приравненных к ним, ученых степеней, полученных в зарубежных государствах, в том числе, не менее трех научных статей, опубликованных в научных журналах, и не менее двух тезисов в сборниках научно-практических конференций, семинаров и в иных сборниках научных трудов по соответствующим научным направлениям, которые могут составить основу диссертационного исследования на соискание ученой степени доктора наук (DSc).
Претенденты на обучение в докторантуре проходят собеседование по специальности, проводимое приемной комиссией.
Отбор претендентов, поступающих на самостоятельное соискательство -DSc, осуществляется приемной комиссией исходя из результатов собеседования.
При равенстве итоговых баллов нескольких претендентов в докторантуру, набранных ими по результатам собеседования, преимущество отдается следующим претендентам:
• имеющим более 5 лет научно-педагогического стажа;
• имеющим авторские свидетельства и патенты;
• имеющим монографии (для общественно-гуманитарных наук), большее количество научных статей (относительно другого претендента) по теме диссертации претендента, опубликованных в соответствующих научных журналах, в том числе в зарубежных журналах;
• выполнившим более 50 процентов объема диссертационных исследований.
Перечень документов для приема на самостоятельное соискательство PhD:
Отбор претендентов, поступающих в самостоятельное соискательство, осуществляется приемной комиссией исходя из результатов собеседования.