Biznes va tadbirkorlik Oliy maktabida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini ta’minlashga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 24-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik Oliy maktabida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabridagi “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi to‘g‘risidagi PF-158-son Farmoni, shuningdek, PQ-300-son Qarorida belgilangan yo‘nalishlar, ular negizida ishlab chiqilgan maqsadlarning o‘z vaqtida, sifatli ijrosini ta’minlashga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari tomonidan imzolangan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi to‘g‘risidagi farmon yurtimizda amalga oshirilayotgan islohotlar ko‘lamini kengaytirish barobarida yangidan-yangi tashabbuslarga zamin yaratmoqda.
Tadbirda Oliy maktab rahbariyati, professor-o‘qituvchilari, xodimlari va tinglovchilari ishtirok etdi. Tadbirni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi direktorining o‘rinbosari Mirkomil Adilov ochib berdi va Oliy maktab jamoasi oldida turgan vazifalarga alohida to‘xtaldi.
Tadbir davomida “Biznesni boshqarish” (MBA) kafedrasi professori, i.f.d., Nizomiddin Haydarov va Dilmurod Suyunovlar tomonidan ma’ruza o‘tkazildi.
Farmonga ko‘ra, ushbu strategiyani quyidagi 5 ta ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirish belgilangan:

An event dedicated to the implementation of the “Uzbekistan-2030” strategy was held at the Graduate School of Business and Entrepreneurship
On October 24 of this year, an event was held at the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan to ensure the timely and high-quality implementation of the decree of September 11, 2023 No. UP-158 On the strategy "Uzbekistan - 2030", as well as decree No. PP - 300.
The decree on the “Uzbekistan-2030” strategy signed by the head of state lays the foundation for new initiatives to expand the scope of reforms being implemented in our country.
The event was attended by the leadership of the Higher School, professors and teachers, staff, as well as students. The event was opened by the Deputy Director of the Graduate School of Business and Entrepreneurship Mirkomil Adilov, who particularly focused on the tasks facing the staff of the Higher School.
During the event, a lecture was held by Nizomiddin Haydarov and Dilmurod Suyunov, professor of the "Business Management" (MBA) department.
In accordance with the decree, the implementation of the following 5 priority areas of this Strategy is provided:
1. Creating decent conditions for each person to realize their potential;
2. Ensuring the well-being of the population through sustainable economic growth;
3. Conservation of water resources and environmental protection;
4. Ensuring the rule of law, organizing public administration in the service of the people;
5. Continue working to transform the country into a safe and peaceful state.
At the meeting, it was noted that the Uzbekistan 2030 strategy is aimed at improving the well-being of the population, ensuring the rule of law in society, achieving justice, further developing entrepreneurship, and implementing reforms in the social sphere.
At the end of the lecture, the participants asked a number of questions and managed to get the necessary answers.