OLIY MAKTAB VA INCEIF ISLOM MOLIYASI SOHASINI RIVOJLANTIRADI
Bugungi kunda Islomiy moliya sektori eng jadal o'sib borayotgan va talab qilinadigan moliyaviy tarmoqlardan biridir. Joriy yilning 28 fevral kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o' rinlarda– Oliy maktab) direktori, Iqtisod fanlari doktori, Abduraupov Rustam Ramzovich boshchiligidagi delegasiyaning Malayziyaga tashrifi doirasida Global Islom moliyasi instituti (INCEIF) rahbariyati bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv O'zbekiston Respublikasining Malayziyadagi favqulodda va muxtor elchisi - Ravshan Usmonovning bevosita ishtirokida bo'lib o'tdi va ta'lim sohasida xalqaro hamkorlikni amalga oshirish va mustahkamlash bo'yicha navbatdagi qadam bo'ldi.
Uchrashuv davomida tomonlar Islom moliyasi sohasidagi hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari va mexanizmlarini muhokama qilishdi va o'zaro anglashuv memorandumini imzolashdi.
Memorandum Islomiy moliyaviy xizmatlar sohasida axborot almashish, tadqiqotlar o'tkazish, ishlanmalar, ta'lim va ta'limni rivojlantirishda Oliy maktab va INCEIFNING sa'y-harakatlarini kuchaytirishga qaratilgan. Jumladan, Islom bankchiligi va moliya sohasida raqamli transformatsiya sohasida ikki diplomlik qo’shma magistrlik dasturini ishlab chiqish, tegishli sohalarda, xususan, bank va moliya sohasida moliyaviy texnologiyalar bo'yicha rahbar kadrlarni qayta tayyorlash va almashinuv dasturlari uchun qisqa muddatli kurslarni ishlab chiqish, O'zbekistonda raqamli Islom moliyasi bo'yicha qo'shma xalqaro konferensiya va boshqa tarmoq tadbirlarini tashkil etish bo’yicha haqida so'z yuritilmoqda.
Memorandum ikki tomon o’rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qiladi, shuningdek, ikki mamlakat muassasalari o'rtasida ta'lim sohasida samarali hamkorlikning huquqiy asosini yaratadi.
INCEIF 2005 yilda Malayziya Markaziy banki qoshida tashkil etilgan bo'lib, Malayziyaning ichki va xalqaro moliyaviy hamjamiyati uchun, Islom moliyasi yo'nalishida ta'limni yanada rivojlantirishga qaratilgan tashabbusning bir qismidir. Ushbu ta'lim muassasasi xalqaro va nufuzli AACSB akkreditasiyasiga ega bo'lib, dunyodagi eng nufuzli biznes maktablarining 5 foizi qatoriga kiradi.
Bugungi kunda INCEIF dunyodagi yagona global universitet bo'lib, undagi ta'lim dasturlari asosan Islom moliyasini o'rganishga qaratilgan bo'lib, dunyoning 80ga yaqin mamlakatlaridan kelgan 1500 dan ortiq bitiruvchilariga ega.

THE GRADUATE SCHOOL & INCEIF WILL DEVELOP THE SPHERE OF ISLAMIC FINANCE
International cooperation is a powerful lever for the development of the higher education system, designed to achieve a high level that meets the needs of today, which equalizes the level of national educational systems and prepares qualified personnel for the national economy. The Islamic Finance sector is currently one of the most dynamically growing and popular financial sectors.
During the visit of the delegation of Republican graduate school of business and management (hereinafter – Graduate school) led by the Director of the Dr. Abduraupov Rustam Ramzovich in Malaysia, 28 February 2020, a meeting was held with the management of Global Institute of Islamic Finance (hereinafter – INCEIF).
The meeting was held with the direct participation of the Ambassador Еxtraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to Malaysia – Ravshan Usmanov, which became the next step in implementing and strengthening international cooperation in the field of education.
During the meeting, they discussed promising areas and mechanisms of cooperation between the two organizations in the field of Islamic Finance related to capacity development and promotion of awareness in the field of the Islamic financial industry, which ended with the signing of a Memorandum of understanding.
The Memorandum aims to strengthen the efforts of the Graduate school and INCEIF in promoting information exchange, research, development, training and education in the Islamic financial services industry. This includes the joint development of a double-degree master's program in digital transformation in Islamic banking and Finance, the development of short-term courses for managers and exchange programs in related fields, in particular financial technologies in banking and Finance, the organization of a joint international conference on digital Islamic Finance in Uzbekistan and other industry events.
The Memorandum will serve to strengthen bilateral relations, as well as create a legal basis for effective cooperation in the field of education between institutions of the two countries.
INCEIF was established in 2005 under the Central Bank of Malaysia and is part of Malaysia's initiatives to develop education in Islamic Finance, both for the domestic and international financial community. This educational institution is in the top 5% of the best business schools in the world, which has a prestigious international accreditation AACSB.
Today, INCEIF is the only global University in the world whose educational programs are mainly aimed at studying Islamic Finance and has more than 1,500 graduates from more than 80 countries.