OLIY MAKTAB LOYIHA BOSHQARUVI BO'YICHA MILLIY ASESSORLARNI TAYYORLAYDI
2020-yil 18-19 yanvar kuni Loyiha boshqaruvi milliy agentligi binosida, Biznes va boshqaruv respublika Oliy maktabi (Oliy maktab) hamda O'zbekiston Loyiha boshqaruvi Assotsiatsiyasi (IPMA-Uzbekistan) tomonidan tashkil etilgan milliy assessorlar bilan intensiv trening o'tkazildi.
Ma'ruzachi sifatida Litva Respublikasidan tashrif buyurgan loyiha va dasturlarni boshqarish bo'yicha ekspert va murabbiy - janob Vitautas Pugachevskis (Vytautas Pugačevskis) qatnashdi.
O'zining taqdimotida IPMA sertifikati nima ekanligini, xalqaro PMI va IPMA standartlari bo'yicha loyihalarni boshqarish, IPMA sertifikatlash darajalari, loyiha boshqaruvi bo'yicha mutaxassisning malakasi va tajribasi haqida, shuningdek, mahalliy, mintaqaviy, milliy yoki xalqaro miqyosda muayyan vazifalar va echimlarni o'z ichiga olgan IPMA sertifikatining har bir darajasi haqida keng qamrovli bilimlari bilan o'rtoqlashdi.
Trening 2019-yil sentabr oyida Meksikada bo'lib o'tgan IPMA Butunjahon Kongressida davomida Xalqaro loyihalarni boshqarish assotsiatsiyasi (IPMA) rahbariyati bilan erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida bo'lib o'tgan O'zbekistonda loyiha boshqaruvini xalqaro sertifikatlash bo'yicha birinchi tizimni yaratish va ishga tushirish jarayonining boshlanishini belgilaydi.

ВЫСШАЯ ШКОЛА БУДЕТ ГОТОВИТЬ НАЦИОНАЛЬНЫХ АСЕССОРОВ ПО ПРОЕКТНОМУ УПРАВЛЕНИЮ
18 и 19 января 2020 года в здании Национального агентства проектного управления прошел интенсивный тренинг с национальными асессорами, организованный Республиканской Высшей школой бизнеса и управления (Высшая школа), а также Ассоциацией проектного (IPMA-Uzbekistan).
В качестве докладчика выступил эксперт и тренер по управлению проектами и программами из Литовской Республики господин Витаутас Пугачевскис (Vytautas Pugačevskis).
Он рассказал о том, как управлять проектами по международным стандартам PMI и IPMA, об уровнях сертификации IPMA, какими компетенциями и опытом должен владеть специалист по проектному управлению.
Тренинг знаменует собой старт процесса создания и запуска системы международной сертификации проектного управления в Узбекистане, который прошел в рамках исполнения имеющихся договоренностей, достигнутых с руководством Международной ассоциации проектного управления (IPMA) во время Всемирного конгресса IPMA, прошедшего в Мексике в сентябре 2019 года.
Витаутас Пугачевскис (Vytautas Pugačevskis) – сертифицированный директор проектов (IPMA-A), PMP, первый асессор IPMA (Литва), консультант по корпоративным решениям и системам управления проектами (EPM), руководитель группы литовского департамента стандартизации по ISO / TC 258. Обладает почти 20-летним опытом работы на различных должностях в области проектного управления.