Ilmiy-tadqiqot moliya institutiga tashrif
Tashrif doirasida Ilmiy-tadqiqot moliya instituti direktori V.Nazarov va institut ilmiy xodimlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini, shu jumladan, budjet-moliya siyosati, soliq ma’muriyatchiligi va tadbirkorlikni rivojlantirishning dolzarb masalalari bo‘yicha qo‘shma ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish  bo‘yicha muhokamalar olib bordilar.
V.Nazarov Ilmiy-tadqiqot moliya instituti qoshida ilmiy kengash ochilgani haqida ta’kidlab, doktorantlar va mustaqil izlanuvchilar uchun ikki tomonlama ilmiy rahbarlikni tashkil etish orqali ilmiy kadrlar tayyorlashda o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash imkoniyatiga to‘xtalib o‘tdi.
Muhokamalar davomida mutaxassislar Oliy maktab va Ilmiy-tadqiqot moliya instituti o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish zarurligi to‘g‘risida ham o‘z fikrlarini bildirdilar.
Shuningdek, tomonlar Ilmiy-tadqiqot moliya instituti delegatsiyasining joriy yilning noyabr oyida O‘zbekistonga rejalashtirilgan tashrifining tashkiliy masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish, soliq ma’muriyatchiligi sohasidagi ilg‘or tajribalar, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash, moliyaviy savodxonlikni oshirish va boshqa masalalar yuzasidan muntazam ravishda ikki tomonlama maslahatlashuvlar o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Визит в Научно-исследовательский финансовый институт
17 октября делегация Узбекистана во главе с первым заместителем директора Высшей школы бизнеса Ш. Шарахметовым посетила Научно-исследовательский финансовый институт Министерства финансов РФ (НИФИ).
В рамках визита состоялась встреча с директором НИФИ В.Назаровым и научными сотрудниками института.
Стороны обсудили перспективные направления двустороннего сотрудничества, в том числе в части проведения совместных научных исследований по актуальным вопросам бюджетно-финансовой политики, налогового администрирования и развития предпринимательства.
В. Назаров информировал об открытии научного совета в НИФИ и в этой связи отметил возможность укрепления взаимодействия в подготовке научных кадров, путем организации двойного научного руководства для докторантов и соискателей.
В ходе обсуждения эксперты также выразили мнение о необходимости разработки комплексного плана мероприятий по дальнейшему взаимодействию между Высшей школой бизнеса и НИФИ.
Стороны также обсудили организационные вопросы предстоящего визита делегации НИФИ в Узбекистан в ноябре т.г.
По итогам встречи достигнута договоренность о проведении регулярных двусторонних консультаций по обмену опытом, лучшими практиками в области налогового администрирования, поддержки малого и среднего предпринимательства, финансовой грамотности и другим вопросам.