Joriy yilning 2 mart kuni, Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi direktori, (keyingi o'rinlarda–Oliy maktab) Iqtisod fanlari doktori, Abduraupov Rustam Ramzovich boshchiligidagi delegasiyaning Malayziyaga tashrifi doirasida, Serdang shahrida joylashgan Putra Universiteti qoshidagi Biznes maktab rahbariyati bilan rasmiy uchrashuv bo'lib o'tdi.
Ta'kidlash joizki, ushbu uchrashuv O'zbekiston Respublikasining Malayziyadagi favqulodda va Muxtor elchisi Ravshan Usmonovning bevosita ko'magi bilan tashkil etilib ikki ta’lim muassasalari o’rtasidgai hamkorlikni kengaytirish bo'yicha navbatdagi qadam bo'ldi.
Bu ikki oliy o'quv yurtlari vakillarining birinchi, boshlang'ich uchrashuvi bo'lib juda yuqori saviyada tashkil qilindi. Uchrashuv doirasida ikki tomon o’rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, o'quv rejalari va o'quv dasturlarini ishlab chiqish, qo'shma ilmiy tadqiqotlar o'tkazish, tinglovchilar va xodimlar almashinuvi bo'yicha qo’shma dasturlarni ishlab chiqish, qisqa muddatli qo'shma kurslarni joriy etish, mahorat darslari, seminarlar, konferentsiyalar va boshqa ilmiy-ta'limiy tadbirlarni o'tkazish kabi yo'nalishlar bo'yicha hamkorlik o'rnatish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida o'zaro anglashuv memorandumini imzolash marosimi bo'lib o'tdi, unda ikki ta’lim muassasalari o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va o'quv jarayonlarini yanada takomillashtirishga ijobiy ta'sir ko'rsatishi ta'kidlandi.
Putra universiteti - bu Malayziyadagi davlat oliy ta'lim muassasasi. Dunyoning eng yaxshi universitetlarining eng yaxshi 5% qismiga kiradi. Bugungi kunda dunyoning yetakchi reyting agentliklaridan biri QS World University Rankings ma'lumotlariga ko'ra, Putra universiteti dunyoda 147-o'rinni, Osiyoda 33-o'rinni va Malayziyada 2-o'rinni egallab turibti. UI-GreenMetric World University Rankings reytingiga ko'ra, dunyoda 28-o'rinni, Osiyoda 3-o'rinni, Janubi-Sharqiy Osiyoda1-o'rin va Malayziyada 1-o'rin egalladi.
Putra Universiteti qoshidagi Biznes maktab Malayziyaning birinchi va eng yaxshi biznes maktablaridan biri bo'lib, uning o'quv dasturlari nufuzli xalqaro  AACSB,  ABEST21 (The Alliance on Business Education and Scholarship for Tomorrow),  va barcha dasturlar MQA (Malayziya sifat agentligi) texnologiyasi bilan akkreditatsiya qilingan.

ВИЗИТ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ ВЫСШЕЙ ШКОЛЫ В БИЗНЕС-ШКОЛУ УНИВЕРСИТЕТА ПУТРА
В рамках визита делегации Республиканской высшей школы бизнеса и управления (далее – Высшая школа) во главе с директором д.э.н. Абдурауповым Рустамом Рамзовичем в Малайзию, 2 марта 2020 года прошла официальная встреча с руководством Бизнес-школы при Малайзийском университете Путра, расположенного в г. Серданг (Малайзия).
Визит прошел с непосредственным участием чрезвычайного и полномочного посла Республики Узбекистан в Малайзии – Равшана Усманова.
Это была первая, стартовая, встреча представителей двух вузов, которая прошла на высоком уровне. В рамках встречи были определены приоритетные направления развития, организация взаимодействия в сфере научно-исследовательской работы студентов и профессорско-преподавательского состава, а также обсудили реализацию программы по обмену студентов, разработку краткосрочных курсов, совместные образовательные программы и многое другое.
В завершение мероприятия состоялась церемония подписания меморандума о взаимопонимании, где было отмечено, что он будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества между двумя вузами и окажет положительное влияние на совершенствование учебного процесса в целом.
Университет Путра Малайзия (Universiti Putra Malaysia, UPM) - государственное высшее учебное заведение в Малайзии. Входит в топ 5% лучших вузов мира. На сегодняшний день по версии одного из ведущих мировых рейтинговых агентств QS World University Rankings - Университет Путра занимает 147 - е место в мире, 33-е место в Азии и 2-е место в Малайзии. По версии UI-GreenMetric World University Rankings занял 28-место в мире, 3-е место в Азии, 2-е место в 1-е место в Юго-восточной Азии и 1-е место в Малайзии.