Joriy yilning 2 mart kuni, Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi direktori, (keyingi o'rinlarda–Oliy maktab) Iqtisod fanlari doktori, Abduraupov Rustam Ramzovich boshchiligidagi delegasiyaning Malayziyaga tashrifi doirasida, Serdang shahrida joylashgan Putra Universiteti qoshidagi Biznes maktab rahbariyati bilan rasmiy uchrashuv bo'lib o'tdi.
Ta'kidlash joizki, ushbu uchrashuv O'zbekiston Respublikasining Malayziyadagi favqulodda va Muxtor elchisi Ravshan Usmonovning bevosita ko'magi bilan tashkil etilib ikki ta’lim muassasalari o’rtasidgai hamkorlikni kengaytirish bo'yicha navbatdagi qadam bo'ldi.
Bu ikki oliy o'quv yurtlari vakillarining birinchi, boshlang'ich uchrashuvi bo'lib juda yuqori saviyada tashkil qilindi. Uchrashuv doirasida ikki tomon o’rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, o'quv rejalari va o'quv dasturlarini ishlab chiqish, qo'shma ilmiy tadqiqotlar o'tkazish, tinglovchilar va xodimlar almashinuvi bo'yicha qo’shma dasturlarni ishlab chiqish, qisqa muddatli qo'shma kurslarni joriy etish, mahorat darslari, seminarlar, konferentsiyalar va boshqa ilmiy-ta'limiy tadbirlarni o'tkazish kabi yo'nalishlar bo'yicha hamkorlik o'rnatish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida o'zaro anglashuv memorandumini imzolash marosimi bo'lib o'tdi, unda ikki ta’lim muassasalari o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va o'quv jarayonlarini yanada takomillashtirishga ijobiy ta'sir ko'rsatishi ta'kidlandi.
Putra universiteti - bu Malayziyadagi davlat oliy ta'lim muassasasi. Dunyoning eng yaxshi universitetlarining eng yaxshi 5% qismiga kiradi. Bugungi kunda dunyoning yetakchi reyting agentliklaridan biri QS World University Rankings ma'lumotlariga ko'ra, Putra universiteti dunyoda 147-o'rinni, Osiyoda 33-o'rinni va Malayziyada 2-o'rinni egallab turibti. UI-GreenMetric World University Rankings reytingiga ko'ra, dunyoda 28-o'rinni, Osiyoda 3-o'rinni, Janubi-Sharqiy Osiyoda1-o'rin va Malayziyada 1-o'rin egalladi.
Putra Universiteti qoshidagi Biznes maktab Malayziyaning birinchi va eng yaxshi biznes maktablaridan biri bo'lib, uning o'quv dasturlari nufuzli xalqaro  AACSB,  ABEST21 (The Alliance on Business Education and Scholarship for Tomorrow),  va barcha dasturlar MQA (Malayziya sifat agentligi) texnologiyasi bilan akkreditatsiya qilingan.

VISIT OF GRADUATE SCHOOL REPRESENTATIVES TO PUTRA BUSINESS SCHOOL
During the visit of the delegation of Republican graduate school of business and management (hereinafter – Graduate school) led by the Director of the Dr. Abduraupov Rustam Ramzovich in Malaysia, 2 March 2020 was the official meeting with the leadership of the Business school under University Putra Malaysia, located in Serdang (Malaysia).
The visit was held with the direct participation of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to Malaysia – Ravshan Usmanov.
This was the first, starting, meeting of representatives of the two universities, which was held at a high level. Within the framework of the meeting, priority areas of development were identified, the organization of interaction in the field of research work of students and faculty, as well as the implementation of the student exchange program, the development of short-term courses, joint educational programs, and much more.
At the end of the event, a ceremony of signing of a Memorandum of Understanding was held, where it was noted that it would contribute to the further development of cooperation between the two universities and will have a positive impact on improving the educational process in General.
The University Putra Malaysia (Universiti Putra Malaysia UPM) is a public higher education institution in Malaysia. It is in the top 5% of the best universities in the world. Today, according to one of the world's leading rating agencies, QS World University Rankings - Putra University is ranked 147th in the world, 33rd in Asia and 2nd in Malaysia. According to UI-GreenMetric World University Rankings, it was ranked 28th in the world, 3rd in Asia, 2nd in 1st in Southeast Asia, and 1st in Malaysia.
The business school under University Putra Malaysia is the first and one of the best business schools in Malaysia, the curriculum of which has received prestigious international accreditation AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) and ABEST21 (the Alliance on Business Education and Scholarship for Tomorrow), as well as all programs are accredited by MQA (Malaysian Qualification Agency) technology.