Oliy maktabda MHXS ning "ACCA DIPIFR" malakasi bo'yicha kurs boshlandi
2021 yil 8 aprel kuni Biznes va tadbirkorlik Oliy maktabida “Moliyaviy Hisobotning Xalqaro Standartlari (MHXS) АCCА ning DipIFR malakasi” dasturi bo'yicha o'quv kursi boshlandi.
Ushbu kurs mutaxassislarni “ACCA DipIFR” diplomini olish uchun imtihonga tayyorlaydi va bugungi raqobatbardosh mehnat bozorida o'z malakasini oshirishni istagan buxgalterlar, auditorlar va moliyaviy menejerlar uchun mo'ljallangan.
“АCCА DipIFR” o‘quv kursi malakali biznes trener - Oksana Ognevchuk tomonidan olib boriladi. U moliyaviy boshqaruv, shu jumladan byudjetni shakllantirish, buxgalteriya hisobi tizimlarini joriy etish va yuritish, MHXS asosida hisobotlarni taqdim etish va xarajatlarni optimallashtirish sohalarida hamda moliyaviy hisobotni tayyorlash va DipIFR Rus kabi ko’plab kurslarda dars berish buyicha 20 yildan ortiq amaliy tajribaga ega, yuqori toifali trener xisoblanadi.
Kurs davomida ishtirokchilar professional qaror qabul qilish, MHXS bo‘yicha bilimlari va tushunchalarini rivojlantirish, xarajatlarni optimallashtirishni amalda qo'llashni, moliyaviy buxgalteriya tamoyillarini va buxgalteriya tizimlarini rivojlantirish va xizmat ko'rsatish rolini, MHXS ga o'tish jarayonida kompaniyaning amaliyotda duch keladigan asosiy muammolarini qanday hal qilishni o‘rganadilar.
Kurs davomiyligi 2 oyni tashkil etib, uni muvaffaqiyatli tamomlagan ishtirokchilarga sertifikat taqdim qilinadi.
Shuni eslatib o'tamizki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 24-fevraldagi PF-4611-sonli “Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga o‘tish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq 2021-yil 1-yanvardan boshlab yirik soliq to‘lovchilar hisoblangan aksiyadorlik jamiyatlari, tijorat banklari, sug‘urta tashkilotlari va yirik soliq to‘lovchilar toifasiga kiritilgan yuridik shaxslar moliyaviy hisobotlarni MHXS asosida tuzish va MHXSga oid bilimlarini tasdiqlovchi mutaxassisni yollash majburiyatni o‘z zimmalariga olishi belgilandi.
ACCA (Sertifikatlangan diplomli buxgaltyerlar xalqaro assotsiatsiyasi) - bu butun dunyodagi professional buxgalterlarni birlashtirgan, Buyuk Britaniyaning London shahrida joylashgan eng yirik va eng tez rivojlanayotgan buxgalteriya tashkiloti. ACCA malakasi, buxgalteriya asoslari, xalqaro moliyaviy hisobot bo‘yicha diplom kabi bir qancha nomlarni taklif etadi. Ushbu malakalar butun dunyodagi buxgalteriya hisobi va moliya sohasi bitiruvchilari va mutaxassislariga o‘z kasblarining moliyaviy jihatlari va oqibatlarini yaxshiroq tushunishga yordam beradi.

В Высшей школе стартовал курс МСФО по квалификации «ACCA ДипИФР»
8 апреля 2021 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства стартовал учебный курс «Международные стандарты финансовой отчетности (МСФО): квалификация ДипИФР»
Данный курс подготавливает специалистов к сдаче экзамена для получения диплома «ACCA ДипИФР». Он предназначен для бухгалтеров, аудиторов и финансовых менеджеров, желающих повысить свой профессиональный уровень на современном конкурентном рынке труда.
Занятия проводит обладательница международного диплома ДипИФР, сертифицированный бизнес тренер с 20-летним преподавательским и профессиональным опытом в сфере подготовки финансовых отчетов в соответствии с национальными и международными бухгалтерскими стандартами, трансформации финансовой отчетности организаций по МСФО и управления финансовыми и бухгалтерскими службами компаний Оксана Огневчук.
В ходе обучения участники научатся формировать профессиональное суждение и применять МСФО и оптимизацию затрат на практике, узнают о принципах ведения финансового учета и о роли развития и обслуживания систем бухгалтерского учета и ознакомятся с тем, как разбирать основные проблемы, с которыми компании сталкиваются на практике в процессе перехода на МСФО.
Продолжительность курса составляет 2 месяца, по итогам которого успешным участникам выдаётся сертификат.
Напоминаем, что в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-4611 от 24 февраля 2020 года «О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности», с 1 января 2021 года крупные компании должны организовать ведение и составление бухгалтерских учетов на основе МСФО, а также нанять специалистов, подтверждающих своё знание МСФО.
АССА (The Association of Chartered Certified Accountants) – это глобальная профессиональная ассоциация, целью которой является подготовка финансовых специалистов высшего уровня. АССА обучает всем основам и тонкостям МСФО, тем самым позволяя специалисту построить успешную карьеру в области финансов, учета, аудита и менеджмента.