Oliy maktabda " O'qituvchilar kasbiy malakasini oshirish dasturi " mavzusida trening bo'lib o'tdi
2019 yil 3-5 iyul kunlari Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabida Pearson Group tashkiloti bilan hamkorlikda "O'qituvchilar kasbiy malakasini oshirish dasturi" mavzusida trening bo'lib o'tdi.
“O'qituvchilar kasbiy malakasini oshirish dasturi” Pearson Group tomonidan ishlab chiqilgan, O'zbekiston kollej o'qituvchilari uchun mo'ljallangan uch kunlik intensiv kurs bo'lib, o'qitish metodikasi asoslarini takomillashtirishga qaratilgan.
Trening Pearson Group mutaxassislari - Sally Peacock, Ashok Kumar, Emma Klark va Dik Kultas tomonidan o’tkazildi.
Treningda asosiy faoliyati turizm, mehmonxona biznesi, iqtisodiyot va menejment bo'lgan mamlakatning turli mintaqalaridan kelgan o'qituvchilar ishtirok etishdi.
Trening davomida quyidagi yo’nalishlar bo’yicha master klasslar o’tkazildi:
• Professional o’qitish va ta'lim tamoyillariga Pearsonning yondashuvi;
• O'quv jarayonini rejalashtirish;
• O'qish jarayonida o'quvchilarni qo'llab-quvvatlash;
• Metodologiya bo'yicha treninglar o'tkazish orqali o'qitish samaradorligini oshirish;
• O'qitish va o’quvchilarni baholash samaradorligini oshirish;
• O’quvchilarni baholash printsiplari, usullari va turlarini tushunish;
• Baholash sistemasining haqqoniyligi va ob'ektivligini ta'minlash uchun turli xil baholash usullaridan foydalanish.
Treningning so'nggi kunida trening ishtirokchilariga tantanali ravishda sertifikatlar topshirish marosimi bo'lib o'tdi. Unda barcha ishtirokchilar bunday uchrashuvlarning foydasini ta'kidlab, trening davomida olgan qimmatli tajriba va bilimlari uchun tashkilotchilarga minnatdorchilik bildirishdi.
Shuni ham ta'kidlash kerakki, 8-10 iyul kunlari Jizzax viloyatining Iqtisodiyot kolleji va Zomin transport kolleji o'qituvchilari uchun ham ushbu trening bo'lib o'tadi.

В Высшей школе прошел тренинг на тему «Программа профессиональной подготовки учителей»
В период с 3 по 5 июля 2019 года на территории Республиканской высшей школы бизнеса и управления прошел тренинг, организованный совместно с компанией Pearson Group, на тему «Программа профессиональной подготовки учителей».
«Программа профессиональной подготовки учителей» - это интенсивный трехдневный курс, разработанный компанией Pearson Group специально для преподавателей колледжей Узбекистана, и нацеленный на обучение основам методологии преподавания в средне-специальных учебных заведениях. Тренинг провела сертифицированная команда специалистов от компании Pearson Group – Салли Пикок, Ашок Кумар, Эмма кларк и Дик Култас.
На тренинге приняли участие преподаватели из разных регионов страны, основным направлением деятельности которых является туризм, гостиничное дело, экономика и менеджмент.
В процессе тренинга были проведены мастер-классы по следующим направлениям:
• Подход Pearson к принципам профессионального преподавания и обучения;
• Планирование процесса преподавания;
• Поддержка студентов в процессе обучения;
• Повышение эффективности преподавания путем проведения тренингов по методологии;
• Оценка эффективности преподавания и оценки учащихся;
• Понимание принципов, методов и видов оценки учащихся;
• Использование различных методов оценки для обеспечения обоснованности и объективности оценочных решений.
В финальный день тренинга прошла торжественная церемония вручения сертификатов участникам тренинга, где каждый отметил пользу подобных встреч и поблагодарил организаторов за ценный опыт и знания, полученные в ходе занятий.
Стоит также отметить, что в период с 8 по 10 июля подобный тренинг будет проведен в г. Джиззак, для преподавателей Джиззакского Регионального Профессионального Колледжа Экономики и Зааминского Транспортного Колледжа.