BIRINCHI TIBBIY YORDAM ASOSLARI BO'YICHA O’QUV MASHG’ULOTI O'TKAZILDI
Favqulotda vaziyatlarda jarohatlanganlarga birinchi tibbiy yordam ko’rsatish, yurakni uqalash va sun’iy nafas oldirishnini bajarish bo’yicha harakatlar mavzusida navbatdagi o’quv-uslubiy mashg’uloti o'tkazildi
Favqulotda vaziyatlarda tezyordam xizmatining voqea joyiga tez va o'z vaqtida kela olmaydigan holatlar uchrab turadi. Shuning uchun favqulodtda vaziyatlarda jabrlanganlarga birinchi yordam ko'rsatish, shu bilan ularning salomatligi va hayotini saqlab qolish juda muhimdir. Muvaffaqiyatning asosi - jabrlangan insonning yonida, tegishli bilim va amaliy ko'nikmalarga ega bo’lgan shaxs tomonidan ko’rsatilgan yordamdir.
Xodimlarning kasbiy bilim va ko'nikmalarini oshirish maqsadida, 2019 yil 19 dekabr kuni, Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabida «Favqulotda vaziyatlarda jarohatlanganlarga birinchi tibbiy yordam ko’rsatish, yurakni uqalash va sun’iy nafas oldirishnini bajarish bo’yicha harakatlar» mavzusida navbatdagi o’quv-uslubiy mashg’ulot o'tkazildi.
O’quv mashg’ulotini, O’zbеkiston Rеspublikasi FVV Fuqaro muhofazasi instituti mutaxassisi-Ne'mat G'ofurov olib bordi.
Uning ta’kidlashicha, birinchi yordam inson hayotini saqlab qolish uchun eng oddiy favqulodda choralar majmuasi. Har bir inson, favqulotda vaziyatda jabrlanuvchiga maxsus tayyorgarlik va ko'nikmalarga ega bo'lib yordam ko’rsatish xuquqiga ega.
Shuningdek, birinchi yordam ko'rsatishda, bilvosita yurakni uqalash tartibi, o'pkaning sun'iy nafas va yurak to’xtab qolishi xolatida birinchi tibbiy yordam ko'rsatish, jabrlanuvchiga turli xil favqulotda vaziyatlar yuzaga kelgan vaqtda, tananing yotgan holatdagi eng optimal ko’rinishi va tez qaror qabul qilish vaziyatlarini ko'rsatib berdi.

В ВЫСШЕЙ ШКОЛЕ ПРОШЕЛ ИНСТРУКТАЖ ПО ОСНОВАМ ОКАЗАНИЯ ПЕРВОЙ ПОМОЩИ
Не редки случаи, когда экстренная скорая помощь не может быстро и своевременно приехать на место происшествия. Поэтому чрезвычайно важно, уметь оказать первую помощь пострадавшим в различных экстренных ситуациях, тем самым сохранить им здоровье и жизнь. Основным условием успеха при правильном её оказании являются знания и практические навыки, оказавшегося рядом человека.
В целях повышения уровня профессиональных знаний и навыков работников, 19 декабря 2019 года, в Республиканской Высшей школе бизнеса и управления прошло очередное инструкторско-методическое занятие на тему: «Оказание первой медицинской помощи пострадавшим при чрезвычайных ситуациях, правила и техника проведения искусственного дыхания и непрямого массажа сердца».
Занятие провел специалист Института Гражданской защиты МЧС РУз – Неъмат Гафуров.
Он отметил, что первая помощь – это комплекс срочных простейших мероприятий по спасению жизни человека. Каждый человек вправе оказать ее пострадавшему в случае экстренной ситуации при наличии у него специальной подготовки и навыков.
Также, рассказал о первоочередных действиях при оказании первой помощи, порядком проведения непрямого массажа сердца, искусственной вентиляции легких и оказания первой медицинской помощи при остановке сердца, наглядно показал, как придать пострадавшему оптимальное положение тела и принятие решения в случае возникновения различных чрезвычайных ситуаций.