LOYIHA VA LOYIHA PORTFELINI BOSHQARISH: MALAYZIYA TAJRIBASI
Loyiha boshqaruvi sohasidagi raxbar kadrlari malakasini oshirish dasturi doirasida, joriy yilning 29 noyabrdan 6 dekabrga qadar, Kuala-Lumpur shahrida (Malayziya) Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda – Oliy maktab) va PEMANDU Associates Sdn Malayziya Davlat boshqaruvi milliy institutining (INTAN) strategik hamkori bilan birgalikda tashkil etilgan «Malayziya tajribasida loyiha va loyihalar portfelini boshqarish amaliyoti» mavzusidagi birinchi maxsus bir haftalik kurs yakuniga yetdi.
Dastur loyiha boshqaruvi asoslarini, yangi biznes vositalarini o'rganish va xalqaro tajriba asosida ishtirokchilarning professional darajasini Malayziya tajribasi asosida oshirish maqsadida tashkil etilgan bo'lib, unda mamlakatimiz iqtisodiyotining turli sohalaridan 20 dan ortiq oliy darajadagi rahbarlar ishtirok etdi.
Ma'ruzalar davomida, kurs ishtirokchilari, Malayziya milliy taraqqiyot dasturi bilan, loyiha va dasturlarni mantiqiy yondashuv orqali foydalangan holda identifikatsiyalash, davlat loyihalarini boshqarish bo'yicha ma’lumotlar bilan ishlash. Malayziyada loyihalarni boshqarish amaliyoti va loyihalar portfeli, loyihalarni boshqarish jarayonida axborot tizimlaridan keng foydalanish va joriy etish tajribasi, loyiha risklari (i-MATEC) xamda ICU, PMD orqali loyihalarini baholashni o'rgandilar.
Trening davomida ishtirokchilar Malayziyaning davlat siyosati va boshqaruvi klasteri, Innovatsion boshqaruv texnologiyalari klasteri, Mara texnologiya universiteti (UiTM), Iqtisodiyot vazirligi, Kuala-Lumpur shahar hokimligi huzuridagi, shahar transporti boshqarmasi, Davlat ishlari departamenti, Bosh vazir huzuridagi strategik baholash bo'limi va Malayziya sanoatini rivojlantirish Kengashi (CIDB) kabi yetakchi tashkilotlariga tashrif buyurib, ularning faoliyati bilan yaqindan tanishdilar va loyihalar portfelini boshqarish jarayonlarini o'rgandilar.

УПРАВЛЕНИЕ ПРОЕКТАМИ И ПОРТФЕЛЕМ ПРОЕКТОВ: ОПЫТ МАЛАЙЗИИ
В рамках программы повышения квалификации управленческих кадров в области проектного управления, с 29 ноября по 06 декабря текущего года в г. Куала-Лумпур (Малайзия) завершился первый специализированный недельный курс на тему: «Практика управления проектами и портфелем проектов на опыте Малайзии», организованный Республиканской высшей школой бизнеса и управления (далее – Высшая школа) и PEMANDU Associates Sdn. Bhd. (Малайзия) совместно со стратегическим партнером Национальным институтом государственного управления (INTAN).
Программа организована в целях изучения основ проектного управления, новых бизнес-инструментов и повышения профессионального уровня участников на основе опыта Малайзии, в котором приняли участие более 20 руководителей высшего звена различных секторов экономики Узбекистана.
Во время лекций, участники курса ознакомились с Малазийской программой национального развития, с проведением идентификации проектов и программ с использованием логического рамочного подхода, с информацией по управлению государственными проектами: функции отдела по государственным работам, с практикой управления проектами и портфелем проектов в Малайзии, опытом внедрения информационных систем управления проектами, проектными рисками (i-MATEC), научились проводить оценку проектов ICU, PMD.
В ходе тренинга участники также посетили такие ведущие организации Малайзии как: Кластер государственной политики и управления, Кластер инновационных технологий управления, Технологический университет МАРА (UiTM), Министерство по экономическим делам, Департамент городского транспорта при мэрии города Куала-Лумпур, Департамент по государственным работам, Отдел стратегической оценки при департаменте Премьер-министра и Совет по развитию строительной индустрии Малайзии (CIDB), где ознакомились с деятельностью данных организаций и изучили процессы управления портфелем проектов .
В заключительный день, прошла официальная церемония награждения и выдача сертификатов об успешном прохождении курса.