O'ZBEKISTONDA QIMMATLI QOG’OZ BOZORINING BUGUNDI HOLATI VA RIVOJI
Joriy yil 19 dekabr kuni, Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi binosida, «KNOWLEDGE HUB» loyihasi doirasida, amaliy tajriba almashish, o’zaro hamkorlikni rivojlantirish maqsadida «Korporativ qimmatli qog'oz chiqarish va emissiyasi. Kredit bozori va qarz kapitali» mavzusida mahorat darsi bo'lib o'tdi.
Spiker sifatida, qimmatli qog'oz bozori bo’yicha ekspert - Farhod Karimov taklif qilindi.
O'z chiqishida O'zbekistonda qimmatli qog'ozlar bozori jadal rivojlanib, odamlar o'z mablag'larini aktsiyalarga sarflagan davr bo'lganini ta’kidlab o’tdi. Keyinchalik bir qator salbiy holatlar yuz berib, davlat, bozorni qat'iy nazorat qila boshladi, bu esa o’z o’rinda sarmoyadorlarning ishonchsizligiga olib keldi. Mamlakatda fond bozori rivojlanmay qolganining asosiy sabablaridan biri shu bo'ldi. Biroq, bugungi kunda O'zbekistonda fond bozorini rivojlantirish uchun barcha sa'y-harakatlar amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, qimmatli qog'ozlar emissiyasi va davlat ro'yxatidan o'tkazish tartib-qoidalari, uning risklari, IPO va SPO ni to'g'ri o'tkazish, O'zbekistonda qimmatli qog'oz bozorini (fond) rivojlantirish bosqichlari, shuningdek, qimmatli qog'ozlarni fond bozorlariga joylashtirish bo'yicha o'zining tajribasi va sinovdan o’tgan vositalari bilan o'rtoqlashdi.

СОСТОЯНИЕ И РАЗВИТИЕ ФОНДОВОГО РЫНКА УЗБЕКИСТАНА
19 декабря 2019 года, в здании Республиканской Высшей школы бизнеса и управления состоялся мастер-класс на тему «Эмиссия и размещение корпоративных ценных бумаг. Кредитный рынок и долговой капитал», организованный в рамках проекта «KNOWLEDGE HUB», направленного на обмен практическим опытом, расширения круга партнеров, облегчения диалога и взаимовыгодного сотрудничества.
В качестве спикера выступил Фарход Каримов, эксперт в области рынка ценных бумаг.
В своём выступлении он рассказал о том, что в Узбекистане был период, когда рынок ценных бумаг активно развивался, люди инвестировали свои средства в акции. Позже произошла череда негативных событий, государство стало сильно регулировать рынок, что привело к недоверию инвесторов. Это и стало одной из основных причин неразвитости фондового рынка в стране. Однако, на сегодняшний день предпринимаются всевозможные усилия для развития фондового рынка в Узбекистане.
Также, он рассказал о правилах эмиссии и государственной регистрации выпусков эмиссии ценных бумаг, о его рисках, правильное проведение IPO и SPO, этапы развития фондового рынка в Узбекистане, а также, поделился своим личным опытом и проверенными инструментами по размещению ценных бумаг на фондовых рынках.