ILG’OR QADAM: SUN'IY IDROK VA RAQAMLI IQTISODIYOT
2020 yil 24 mart kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda–Oliy maktab) direktori, Iqtisod fanlari doktori, Abduraupov Rustam Ramzovich boshchiligida Kim Xunt nomdiagi Jorjtaun universiteti, biznesni rivojlantirish bo'yicha direktori boshchiligidagi MakDono biznes maktabi (Vashington, AQSh) vakillari bilan videokonferensaloqa shaklida navbatdagi ishchi uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Onlayn tarzida o'tgan muzokaralar davomida, tomonlar qo'shma ta'lim dasturlarini ishlab chiqish va tashkil etish bo'yicha, ikki tomonlama o'zaro quyidagi manfaatli hamkorlik masalalarini muhokama qildilar:
- Ta’lim muassasalari o’rtasida tinglovchilar, xodimlar va professor-o'qituvchilar bilan o’zaro almashuv dasturlarini ishlab chiqish
- O'zbekistondagi turli vazirlik, tashkilot va idoralarining o'rta va oliy darajadagi rahbarlari uchun, AQSda raqamli iqtisodiyot va biznes sohasida malaka oshirishni yo’ga qo’yish.
MakDono nomidagi Biznes maktab (McDonough School of Business) – Vashingtondagi (AQSh) Jorjtaun universiteti qoshidagi biznes maktab bo'lib, 1957 yilda tashkil etilgan va turli yo'nalishlarda MBA, Executive MBA, MA in International Business and Policy, Boshqaruv bo'yicha MSc, Moliya sohasida MSc kabi dasturlarni taklif taklif etadi. 2019 yilda maktabning MBA dasturi Financial Times nashri dunyo reytingida 29-o'rinni egalladi.

ШАГ ВПЕРЕД: ИСКУССТВЕННЫЙ ИНТЕЛЛЕКТ И ЦИФРОВАЯ ЭКОНОМИКА
24 марта 2020 года, состоялась очередная рабочая встреча посредством видеоконференцсвязи представителей Республиканской высшей школы бизнеса и управления (далее – Высшая школа) во главе с директором д.э.н. Абдурауповым Рустамом Рамзовичем с представителями Бизнес школы имени МакДоно (Вашингтон, США) во главе с директором по развитию бизнеса Джорджтаунского университета Ким Хант.
В ходе переговоров, прошедших в онлайн режиме, стороны обсудили вопросы двустороннего взаимовыгодного сотрудничества по разработке и организации совместных образовательных программ:
- обмена слушателей, профессорско-преподавательского состава и сотрудников между вузами;
- повышения квалификации для руководителей среднего и высшего звена организаций, министерств и ведомств Узбекистана в США в сфере цифровой экономики и бизнеса.
Бизнес Школа имени МакДоно (McDonough School of Business) является бизнес-школой Джорджтаунского университета в Вашингтоне, округ Колумбия, США, которая была основана в 1957 году и предлагает такие программы, как MBA в различных направлениях, Executive MBA, MA in International Business and Policy, MSc in Management, MSc in Finance. В 2019 году программа MBA школы заняла 29 место в мире по рейтингу Financial Times.