OLIY MAKTAB VA ISM BOSHQARUV MAKTABI (FRANSIYA) O'RTASIDA MUZOKARALAR BO'LIB O'TDI
2020 yil 9 aprel kuni, Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda–Oliy maktab) rahbariyatining  ISM Xalqaro boshqaruv maktabi (Fransiya) vakillari bilan videokonferensaloqa shaklida navbatdagi ishchi uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Eslatib o’tamiz, iki o'quv ydargohi o'rtasidagi birinchi yuzma-yuz uchrashuv, 2020-yil 31-yanvar kuni, Iqtisod fanlari doktori, Abduraupov Rustam Ramzovich boshchiligidagi Oliy maktab delegatsiyasining Fransiyaga tashrifi doirasida O'zbekistonning Frantsiyadagi elchixonasi ko'magida tashkil etigan bo’lib, ta'lim sohasidagi xalqaro hamkorlikni amalga oshirish va mustahkamlash bo'yicha navbatdagi qadam bo'ldi.
Muzokarada ikki tomonlama hamkorlikni yo'lga qo'yish bo'yicha kelgusidagi masalalar, xususan, tadbirkorlik va biznesni boshqarish kabi sohalarda, IMBA (Xalqaro biznes boshqaruvi) va DBA (Biznes boshqaruvi doktori) yo'nalishlari bo'yicha qo'shma ta'lim dasturlarini yaratish mexanizmlarimuhokama qilindi.
Oliy maktab vakillari DBA dasturiga alohida e'tibor berish niyatida ekanliklarini bildirishdi, chunki ushbu dastur (amaliy tadqiqotlar bilan) turli tashkilotlar, vazirliklar va idoralarning yuqori va o'rta bo'g'inlari rahbarlarida katta qiziqish uyg'otishini ta’kidladilar.
Muzokaralar yakunida tomonlar oliy ta'lim muassasalari o'rtasida kelgusidagi hamkorlikka tayyor ekanliklarini bo’yicha qiziqish bildirdilar.
ISM Xalqaro boshqaruv maktabi (International School of Management-ISM) Fransiyaning Parij shahrida joylashgan ixtisoslashgan, akkreditatsiyalangan o'tgan biznes maktabidir.
Ushbu dargoh talabalarni IMBA Full-Time, IMBA Executive, DBA (Biznes boshqaruvi doktori), PhD (falsafa doktori) dasturlariga tayyorlashga ixtisoslashgan. ISMning barcha dasturlari dasturlari biznes-ta'lim uchun etakchi ixtisoslashgan akkreditatsiya organi bo'lgan biznes-maktablar va dasturlarni akkreditatsiya qilish Kengashi (ACBSP) tomonidan to'liq akkreditatsiyadan o'tgan.

ПРОШЛИ ПЕРЕГОВОРЫ МЕЖДУ ВЫСШЕЙ ШКОЛОЙ И МЕЖДУНАРОДНОЙ ШКОЛОЙ МЕНЕДЖМЕНТА ISM
9 апреля 2020 года, прошли деловые переговоры руководства Республиканской высшей школы бизнеса и управления (далее – Высшая школа) с представителями Международной школы менеджмента ISM (Франция) посредством конференц-связи.
Напомним, что первая встреча двух сторон прошла 31 января 2020 года в рамках визита директора Высшей школы д.э.н. Абдураупова Рустама Рамзовича во Францию, ставшая очередным шагом по реализации и укреплению международного сотрудничества в сфере образования, которая была организована при поддержке посольства Узбекистана во Франции.
В ходе переговоров были обсуждены дальнейшие вопросы по налаживанию двустороннего сотрудничества. В частности, организация совместных программ IMBA (Международный Мастер Бизнес Администрирования) и DBA (Доктор Бизнес Администрирования) в таких сферах, как предпринимательство и управление бизнесом.
Представителями Высшей школы было озвучено намерение сделать особый упор на программу DBA, поскольку данная программа (с прикладным исследованием) вызовет большой интерес у руководителей высшего и среднего звена различных организаций, министерств и ведомств.
В заключении переговоров стороны выразили свою готовность и заинтересованность в дальнейшем сотрудничестве в сфере образования между вузами.
Международная школа менеджмента (International School of Management-ISM) — это специализированная, аккредитованная бизнес-школа, базирующаяся в Париже, Франция.
Она специализируются на подготовке студентов по программам IMBA Full-Time, IMBA Executive, DBA (Doctor of Business Administration), PhD (Doctor of Philosophy). Все программы ISM полностью аккредитованы Советом по аккредитации бизнес-школ и программ (ACBSP), ведущим специализированным аккредитационным органом для бизнес-образования.
В мировом рейтинге QS Global MBA 2019 программа ISM MBA вошла в топ 150 бизнес-школ мира и в топ 50 бизнес-школ Европы.