OLIY MAKTAB VA ISM BOSHQARUV MAKTABI (FRANSIYA) O'RTASIDA MUZOKARALAR BO'LIB O'TDI
2020 yil 9 aprel kuni, Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda–Oliy maktab) rahbariyatining  ISM Xalqaro boshqaruv maktabi (Fransiya) vakillari bilan videokonferensaloqa shaklida navbatdagi ishchi uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Eslatib o’tamiz, iki o'quv ydargohi o'rtasidagi birinchi yuzma-yuz uchrashuv, 2020-yil 31-yanvar kuni, Iqtisod fanlari doktori, Abduraupov Rustam Ramzovich boshchiligidagi Oliy maktab delegatsiyasining Fransiyaga tashrifi doirasida O'zbekistonning Frantsiyadagi elchixonasi ko'magida tashkil etigan bo’lib, ta'lim sohasidagi xalqaro hamkorlikni amalga oshirish va mustahkamlash bo'yicha navbatdagi qadam bo'ldi.
Muzokarada ikki tomonlama hamkorlikni yo'lga qo'yish bo'yicha kelgusidagi masalalar, xususan, tadbirkorlik va biznesni boshqarish kabi sohalarda, IMBA (Xalqaro biznes boshqaruvi) va DBA (Biznes boshqaruvi doktori) yo'nalishlari bo'yicha qo'shma ta'lim dasturlarini yaratish mexanizmlarimuhokama qilindi.
Oliy maktab vakillari DBA dasturiga alohida e'tibor berish niyatida ekanliklarini bildirishdi, chunki ushbu dastur (amaliy tadqiqotlar bilan) turli tashkilotlar, vazirliklar va idoralarning yuqori va o'rta bo'g'inlari rahbarlarida katta qiziqish uyg'otishini ta’kidladilar.
Muzokaralar yakunida tomonlar oliy ta'lim muassasalari o'rtasida kelgusidagi hamkorlikka tayyor ekanliklarini bo’yicha qiziqish bildirdilar.
ISM Xalqaro boshqaruv maktabi (International School of Management-ISM) Fransiyaning Parij shahrida joylashgan ixtisoslashgan, akkreditatsiyalangan o'tgan biznes maktabidir.
Ushbu dargoh talabalarni IMBA Full-Time, IMBA Executive, DBA (Biznes boshqaruvi doktori), PhD (falsafa doktori) dasturlariga tayyorlashga ixtisoslashgan. ISMning barcha dasturlari dasturlari biznes-ta'lim uchun etakchi ixtisoslashgan akkreditatsiya organi bo'lgan biznes-maktablar va dasturlarni akkreditatsiya qilish Kengashi (ACBSP) tomonidan to'liq akkreditatsiyadan o'tgan.

NEGOTIATIONS WERE HELD BETWEEN RGSBM AND INTERNATIONAL SCHOOL OF MANAGEMENT
On April 9, 2020, executives of the Republican Graduate School of Business and Management (hereinafter RGSBM) held business negotiations with representatives of the International School of Management (hereinafter ISM, France) via conference call.
Recall that the first meeting of the two parties was held on 31 January 2020 during the visit of director of RGSBM professor Rustam Abduraupov to France, which became another step in the implementation and strengthening of international cooperation in the field of education, which was organized with the support of the Embassy of Uzbekistan in France.
During the negotiations, further issues on establishing bilateral cooperation were discussed. In particular, the organization of joint programs IMBA (International Master of Business Administration) and DBA (Doctor of Business Administration) in such areas as entrepreneurship and business management.
Representatives of RGSBM announced intention to make a special emphasis on the DBA program, because this program (with the applied research) will cause great interest among top and middle managers of the various organizations, companies and ministries.
At the end of the negotiations, the parties expressed their readiness and interest in further cooperation in the field of education between universities.
The international school of management is a specialized, accredited business school based in Paris, France.
ISM specializes in preparing students for programs IMBA Full-Time, IMBA Executive, DBA (Doctor of Business Administration), PhD (Doctor of Philosophy) programs.  All ISM programs are fully accredited by the Business Schools and Programs Accreditation Council (ACBSP), the leading specialized accreditation body for business education.
In the QS Global MBA 2019 world ranking, the ISM MBA program was included in the top 150 business schools in the world and in the top 50 business schools in Europe.