OLIY MAKTAB VAKILLARI LOYIHA BOSHQARUVI BO'YICHA ANJUMAN O'TKAZDILAR
2020-yil 19-fevral kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda – Oliy maktab) xodimlari Toshkent kimyo-texnologiya instituti (keyingi o'rinlarda-TKTI) professor-o'qituvchilari va talabalari uchun «Ta'lim va loyiha boshqaruvi tizimida ilg'or xorijiy tajriba» mavzusida o'quv anjuman o'tkazishdi
Tadbirning birinchi qismida «Malayziya istiqbolida loyiha boshqaruvi» mavzusida Oliy maktabning Loyihaviy boshqaruv va strategiyalash kafedrasi mudiri - Xolbayev Bahrom Avazbaevich o'z taqdimoti bilan so'zga chiqdi.
Tadbir davomida O'zbekistonda loyiha boshqaruvini rivojlantirishning hozirgi holati va istiqbollari, Loyihaviy boshqaruv bo'yicha yuqori malakali kadrlar tayyorlashda Oliy maktabning o'rni va hissasi haqida so'zlab berdi. Bundan tashqari, Davlat darajasida loyiha boshqaruvini joriy etish, Malayziya misolida loyiha boshqaruvi va loyihalar portfelini boshqarish, loyihalarni boshqarish axborot tizimlarini joriy etish, loyiha risklarini (i-MATEC) joriy etish, loyihalarni baholash va boshqa ko'plab amaliy misollarni keltirdi.
B. Xolbayev 2019 yil dekarda Kuala-Lumpur shahrida (Malayziya) Oliy maktab va PEMANDU Associates Sdn Malayziya Davlat boshqaruvi milliy institutining (INTAN) strategik hamkori bilan birgalikda tashkil etilgan «Malayziya tajribasida loyiha va loyihalar portfelini boshqarish amaliyoti» mavzusidagi maxsus bir haftalik kurs qatnashchisi xisoblanadi.
Shundan so’ng, Fulbrayt dasturi bo’yicha taklif qilingan va Oliy maktabga o’z faoliyatini olib borayotgan Ayova shtati universiteti (AQSh) professori – Tina Coffelt o’z taqdimoti bilan so’zga chiqdi.
T. Coffelt o'z taqdimotida TKTI qoshidagi pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tarmoq markazi professor o'qituvchilari uchun AQSh universitetlarida ta'lim olish, xamda Ayova shtati universitetida ta'lim va ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish bo’yicha to’liq ma'lumot berib o’tdi
O'quv-anjumani yakunida barcha ishtirokchilar ma’ruzachilarga ma’lumotlarga boy bo’lgan taqdimorlar uchun o’z minnatdorchiliklarini bildirishdi.

ПРЕДСТАВИТЕЛИ ВЫСШЕЙ ШКОЛЫ ПРОВЕЛИ СЕМИНАР ПО ПРОЕКТНОМУ УПРАВЛЕНИЮ
19 февраля 2020 года, сотрудники Республиканской высшей школы бизнеса и управления (далее – Высшая школа) провели семинар-тренинг для профессорско-преподавательского состава и студентов Ташкентского химико-технологического института (далее-ТХТИ) на тему «Передовой зарубежный опыт в системе образования и проектного управления»
В первой части мероприятия со своей презентацией на тему: «Проектное управление в перспективе Малайзии» выступил заведующий кафедры проектного управления и стратегирования Высшей школы – Холбаев Бахром Авазбаевич.
В ходе мероприятия, он рассказал о текущем состоянии и перспективах развития проектного управления в Узбекистане, о роли и вкладе Высшей школы в подготовке высококвалифицированных кадров по Проектному управлению. Далее привёл примеры и кейсы внедрения проектного управления на государственном уровне, управления проектами и портфелем проектов на примере Малайзии, внедрение информационных систем управления проектами, проектными рисками (i-MATEC), проводение оценки проектов и многое другое.
Б. Холбаев является участником специализированного недельного курса на тему: «Практика управления проектами и портфелем проектов на опыте Малайзии», который был организован в конце 2019 года Высшей школой и PEMANDU Associates Sdn. Bhd. (Малайзия) совместно со стратегическим партнером Национальным институтом государственного управления (INTAN).
Далее, с презентацией выступила профессор университета штата Айова (США) – Тина Коффелт, приглашенная по программе Fulbright и на сегодняшний день она является частью команды Высшей школы.
Т. Коффелт рассказала о программе Fulbright, получении образования в университетах США для преподавателей отраслевого центра переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при ТХТИ, поделилась информацией по вопросам образования и научно-исследовательской деятельности в Университете штата Айова
По окончанию семинар-тренинга участники выразили свою благодарность и признательность за столь насыщенный и  информативный доклад.