Oliy maktab va hududiy filiallar tomonidan o'quv kurslari tashkil qilindi
Aholi qatlamlari (yoshlar va xotin-qizlar)ni tadbirkorlikka o'qitish, tadbirkorlarni biznes boshqaruv ko'nikmalarini shakllantirish, korxona xodimlarining kasbiy malakasini oshirish orqali iqtisodiy o'sishni ta'minlash eng dolzarb masalalardan biri hisoblanadi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 11 avgust PQ-4804 sonli “Kambag'al va ishsiz fuqarolarni tadbirkorlikka jalb qilish, ularning mehnat faolligini oshirish va kasb-hunarga o'qitishga qaratilgan hamda aholi bandligini ta'minlashga oid qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi qarori qabul qilingan hamda, 2021 yil 27 yanvar kuni Prezidentimiz rahbarligida o'tkazilgan “Yoshlar bandligini ta'minlash va bo'sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida”gi kengaytirilgan tarzda videoselektor yig'ilishi o'tkazilgan.
Mazkur yig'ilishning 5-son bayonnomasi tegishli bandlari ijrosini ta'minlash maqsadida 2021 yil 15 fevraldan Oliy maktabning Qoraqalpog'iston Respublikasi va 12 viloyatdagi hududiy filiallarida qisqa muddatli o'quv kurslari boshlandi.
Ushbu o'quv kurslari iqtisodiyotda erkin raqobat muhitini shakllantirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarning raqobatbardoshligini oshirish, hududlarda aholining tadbirkorlik faoliyati bilan shug'ullanishi, biznes va tadbirkorlik sohasida zaruriy ko'nikmalarni shakllantirish, ularning turmush tarzini yaxshilash va ish bilan bandligini oshirish uchun ijtimoiy-iqtisodiy omillarni kuchaytirishga xizmat qiluvchi katalizator vazifasini o'taydi.
Bunda aholini (yoshlar va xotin-qizlar)ni tadbirkorlikka qiziqishi va manfaatdorligi bo'lgan qatlamlarini tadbirkorlikka keng miq'yosda jalb etish, kambag'allikni qisqartirish va tadbirkorlikni rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan islohotlarni izchil davom ettirish ko'zda tutilgan.
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hududiy filiallarining asosiy maqsadi va vazifasi barcha viloyatlarda aholini biznes va tadbirkorlikka o'qitish, yangi ish o'rinlarini yaratish, kambag'allikni kamaytirish, tadbirkorlarni sonini ko'paytirishdan iborat. Bu tadbirlar o'z navbatida viloyatlarni iqtisodiy o'sishiga, mahalliy byudjetlarga soliq tushumlarini oshishiga, biznes va tadbirkorlik muhitini yaxshilashga olib keladi.
Ushbu kurslar orqali respublikamizning barcha hududlarini qamrab olgan holda, Oliy maktab tomonidan 43120 ta aholini tadbirkorlikka o'qitish bo'yicha istiqbolli reja tuzilgan. Mazkur rejani amalga oshirish borasida Oliy maktab respublikamizning yetakchi vazirlik va idoralari bilan samarali hamqorlikni yo'lga qo'ygan.
O'quv kurslar uchun ma'ruza, amaliy seminarlar, mahorat darslari (master klass)dan iborat bo'lgan, 30 soatdan 120 soatgacha mo'ljallangan quyidagi dolzarb yo'nalishlar bo'yicha o'quv dasturlar ishlab chiqilgan:
№ |
O'quv dasturlari nomi |
1. |
“Aholini (yoshlar va xotin-qizlarni) tadbirkorlik ko'nikmalariga o'qitish” dasturi (120 soat va 60 soat) |
2. |
“Tadbirkorlarni biznesni boshqarish va rivojlantirish ko'nikmalariga o'qitish" dasturi (60 soat) |
3. |
“Oilaviy tadbirkorlik dasturlari orqali kredit olishni mo'ljallagan aholi qatlamlari” uchun o'quv dasturi (120 va 60 soat) |
4. |
“Tashqi savdo va eksport asoslari” o'quv dasturi (60 soat) |
5. |
“Tadbirkorlik faoliyatida IT va axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish” o'quv dasturi (60 soat) |
6. |
“Kambag'allikni aniqlash mezonlari va uni qisqartirish: ilg'or tajriba va zamonaviy mexanizmlar” o'quv dasturi (24 soat) |
7. |
“Marketing va menedjment” o'quv dasturi (60 soat) |
8. |
“Xizmat ko'rsatish sohasida tadbirkorlik faoliyati tashkil etish” o'quv dasturi (60 soat) |
9. |
“Qishloq xo'jaligi sohasida tadbirkorlik sub'ektlari faoliyatini tashkil qilish” o'quv dasturi (60 soat) |
10. |
“Tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida innovatsion g'oyalarni biznes startaplarga aylantirish mexanizmini yaratish” o'quv dasturi (60 soat) |
11. |
“Qurilish sohasida tadbirkorlik ko'nikmalarini rivojlantirish” o'quv dasturi (60 soat) |
12. |
“Turizm sohasida tadbirkorlik ko'nikmalariga o'qitish” dasturi (60 soat) |
13. |
“Auktsionni tashkil qilish va o'tkazish faoliyatini amalga oshirish” o'quv dasturi (40 soat) |
14. |
“Ko'chmas mulk sohasida tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish” o'quv dasturi (60 soat) |
15. |
“Biznes ingliz” dasturi (120 soat) |
16. |
“Yashil iqtisodiyot kontsepsiyasi” (Green Economy) (30 soat) |
17. |
“Loyiha boshqaruvi: bazaviy daraja” o'quv dasturi (48 soat) |
18. |
“Loyiha boshqaruvi sohasida loyiha menejerlarini tayyorlash” o'quv dasturi (72 soat) |
19. |
“Investitsion loyihalarni tayyorlash va boshqarish” o'quv dasturi (56 soat) |
20. |
“Tijorat banklari kredit portfelining sifatini oshirish” o'quv dasturi (40 soat) |
21. |
“Tijorat banklari faoliyatidagi risklarni boshqarish amaliyotini takomillashtirish” o'quv dasturi (40 soat) |
22. |
“Korxonani inqirozga qarshi boshqarish” o'quv dasturi(40 soat) |
23. |
“Korxona moliyaviy holati tahlili” o'quv dasturi |
24. |
“Korporativ boshqaruv: tamoyillar, mexanizmlar va joriy qilish” o'quv dasturi (56 soat) |
25. |
“Korporativ boshqaruvning zamonaviy amaliyoti va tamoyillari” o'quv dasturi (40 soat) |
26. |
“Personalni boshqarish” (HR menejer) o'quv dasturi (56 soat) |
27. |
Sud boshqaruvchilarini tayyorlash bo'yicha (120 soat) |
28. |
Sud boshqaruvchilari malakasini oshirish (30 soat) |
O'quv dasturlarga tinglovchilarni muvaffaqiyatli tadbirkorlar korxonalarida ish faoliyati bilan joylarga chiqib tanishtirish tadbirlari kiritilgan.
Oliy maktab va uning hududiy filiallarining birinchi darajadagi ishlar jumlasiga o'quv jarayonida zamonaviy pedagogik texnologiyalardan samarali foydalanish kiritilgan.
O'quv kurslari yakunida tinglovchilar tanlagan faoliyat yo'nalishlariga qarab biznes-reja tuzadilar va test topshiradilar. Biznes-rejani muvaffaqiyatli himoya qilgan va testlardan o'tgan tinglovchilarga kurs yakuni bo'yicha sertifikatlar topshiriladi.
O'quv jarayoni sifatini ta'minlash maqsadida o'quv kurslarini so'nggi kuni tinglovchilar orasida qayta aloqa o'rnatish uchun anonim so'rovnoma o'tkaziladi. So'rovnoma natijalariga ko'ra, o'quv kurslarini tashkillashtirishdagi muammolar hal etiladi va o'quv jarayonining sifati muntazam ravishda yaxshilanib boriladi.
Kurs qatnashchilarining ta'lim olishi, bilimi va ko'nikmalarini oshirish, ta'lim jarayonini to'laqonli tashkil qilish uchun, o'quv auditoriyalari zamonaviy va barcha qulayliklarga ega jihozlar bilan to'liq ta'minlangan.
Eng avvalo, o'quv-kurslarini sifatli tashkil qilish bilan bog'liq bo'lgan me'yoriy-huquqiy hujjatlarda nazarda tutilgan vazifalarning bajarilishi doimiy ravishda to'liq tahlil qilinmoqda va qo'shimcha ravishda bajarilishi lozim bo'lgan ishlar belgilanib, amalga oshirish yo'lga qo'yilgan.
Yuqoridagi o'quv kurslarida qatnashish istagida yurgan fuqarolar, tashkilot va idora xodimlari Oliy maktabning Qoraqalpog'iston Respublikasi va 12 viloyatlardagi hududiy filiallariga quyidagi manzillar bo'yicha murojaat qilishlari mumkin:
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hududiy filiallari
Hudud |
Familiya, ismi |
Kontakt raqamlar |
Joylashgan manzili |
1 |
Qoraqalpog'iston Respublikasi |
Rzayeva Gulzira |
(91) 386-07-88 |
(91) 301-11-99 |
Nukus shaxri, Amir Temur 112a, Davlat aktivlarini.boshkarish agentligi boshkarmasi binosi 115 xona |
2 |
Andijon viloyati |
Turdiyev Azimjon |
(91) 609-30-41 |
(93) 789-75-75 |
Andijon shaxar A.Navoiy shox kuchasi 122 uy. Savdo sanoat palatasi |
3 |
Buxoro viloyati |
Naimov Rustam |
(93) 704-09-07 |
(93) 450-82-68 |
Buxoro shaxar.I.Karimov kuchasi 1-a. Uy savdo-sanoat palatasi binosi |
4 |
Jizzax viloyati |
Haqberdiyev Elzod |
(97) 794-77-57 |
(99) 553-27-12 |
Jizzax sh Islom Karimov ko'chasi 169 uy. Yoshlar inovasion markazi. |
5 |
Qashqadaryo viloyati |
Nusurov Anvar |
(90) 716-51-37 |
Qashqadaryo viloyati qarshi shaxar Nasaf ko'chasi "sog'lomlashtirish va xususiylashtirish klinikasi " |
6 |
Navoiy viloyati |
Obidov Norpo'lat |
(91) 308-87-61 |
(93) 385-50-56 |
Navoiy viloyati, Karmana tumani Talqoq MFY hunarmandlar binosi |
7 |
Namangan viloyati |
Mamadaliyev Baxtiyor |
(94) 440-80-82 |
(90) 555-65-35 |
Namangan shahri, u.Nosir ko'chasi-7 uy. |
8 |
Samarqand viloyati |
Marupov Qobil |
(99) 455-97-70 |
(91) 521-21-00 |
Samarqand shahar, Mirsaid baraka ko'chasi 49-uy. |
9 |
Surxondaryo viloyati |
Turayev Fozil |
(90) 522-92-57 |
(90) 520-94-19 |
Surxondare viloyati. Termiz shaxar. A.Navoi kuchasi 46A uy |
10 |
Sirdaryo viloyati |
Norqulov Ulug'bek |
(97) 277-12-54 |
(99) 473-73-11 |
Guliston shahar xiyobonlar ko'chasi 1-uy |
11 |
Toshkent viloyati |
Shodmonqulov Azamat |
(97) 138-16-77 |
Toshkent viloyati Nurafshon shaxar Toshkent yo'li ko'chasi 60 uy |
12 |
Farg'ona viloyati |
Ataismatov Iqbol |
(99) 997-93-27 |
(91) 658-63-84 |
Fargona viloyati Fargona shaxri B.Margiloniy kuchasi 58 uy. Savdo sanoat |
13 |
Xorazm viloyati |
Qurbonboyeva Rayhon |
(97) 360-78-98 |
(93) 280-75-77 |
Xorazm viloyati, Urganch shahar Al-Xorazmiy ko'chasi 23-uy. Monopoliya binosi |
O'quv kurslari bo'yicha dasturlarni ishlab chiqish va treninglar o'tkazishda sifat, qiymat va natijaga e'tibor beriladi.
Bizning yuqori malakaga ega bo'lgan mutaxassislarimiz siz uchun zarur bo'lgan kurslarni tanlashda yordam berishga tayyorligini bildiradi!

Высшей школой и региональными филиалами организованы учебные курсы
Одним из наиболее актуальных вопросов является обучение населения (молодежи и женщин) предпринимательству, формирование у предпринимателей навыков управления бизнесом, обеспечение экономического роста за счет повышения квалификации сотрудников.
11 августа 2020 года принято Постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-4804 “О дополнительных мерах, направленных на привлечение к предпринимательству, повышение трудовой активности и профессиональное обучение бедных и безработных граждан, а также обеспечение занятости населения”. Кроме того, 27 января 2021 года под руководством Президента состоялась расширенное видеоселекторное совещание «О мерах по обеспечению занятости молодежи и содержательной организации досуга».
В целях обеспечения реализации соответствующих пунктов Протокола № 5 данного заседания 15 февраля 2021 года в региональных филиалах Высшей школы Республики Каракалпакстан и 12 областях начались краткосрочные учебные курсы.
Эти учебные курсы действуют как катализатор, направленный на создание свободной конкурентной среды в экономике, повышение конкурентоспособности местных производителей, предпринимательства в регионах, формирование необходимых навыков в бизнесе и предпринимательстве, повышение уровня их жизни и увеличение занятости.
Он предусматривает постепенное продолжение текущих реформ для привлечения широких слоев населения (молодежи и женщин), заинтересованных в предпринимательстве, сокращения бедности и развития предпринимательства. Основная цель и задача региональных филиалов Высшей школы бизнеса и предпринимательства - обучение населения бизнесу и предпринимательству во всех регионах, создание новых рабочих мест, сокращение бедности, увеличение количества предпринимателей. Эти меры, в свою очередь, приведут к экономическому росту в регионах, увеличению налоговых поступлений в местные бюджеты, а также к улучшению деловой и предпринимательской среды.
Посредством этих курсов, охватывающих все регионы страны, Высшая школа разработала долгосрочный план обучения предпринимательству для 43120 человек. Для реализации этого плана университет наладил эффективное сотрудничество с ведущими министерствами и ведомствами республики.
Для учебных курсов разработаны учебные планы по следующим тематическим направлениям, состоящие из лекций, практических семинаров, мастер-классов от 30 до 120 часов:
Учебные программы включают мероприятия на местах для ознакомления слушателей с деятельностью успешных предпринимателей.
Первый уровень работы Высшей школы и ее региональных отделений включает эффективное использование современных педагогических технологий в образовательном процессе.
По окончании учебного курса слушатели составляют бизнес-план и сдают тест, в зависимости от выбранного направления деятельности. Слушатели, успешно защитившие бизнес-план и сдавшие тесты, по окончании курса получат сертификаты.
В целях обеспечения качества учебного процесса в последний день учебного курса будет проведен анонимный опрос для установления обратной связи между слушателями. По результатам опроса будут решены проблемы в организации учебных курсов и постоянно улучшаться качество учебного процесса.
В целях повышения уровня образования, знаний и навыков слушателей курсов, полноценной организации учебного процесса учебные классы полностью оснащены современным и универсальным оборудованием.
Во-первых, выполнение поставленных в регламенте задач, касающихся качества учебных курсов, постоянно всесторонне анализируется, а также определяется и выполняется работа, которую необходимо выполнить.
Граждане, сотрудники организаций и ведомств, желающие принять участие в вышеуказанных обучающих курсах, могут обратиться в региональные отделения Высшей школы в Республике Каракалпакстан и 12 регионах по следующим адресам:
В процессе создания программ обучения и тренингов  особое внимание было уделено качеству, ценностям и результату.