OLIY MAKTAB VAKILLARIDAN NAVBATDAGI O'QUV ANJUMANI
2020-yil 3 mart kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda – Oliy maktab) xodimlari Toshkent arxitektura-qurilish instituti (keyingi o'rinlarda-TAQI) professor-o'qituvchilari va talabalari uchun «Ta'lim sohasida loyiha boshqaruvini o'qitish metodologiyasi» mavzusida navbatdagi o'quv anjumanini o'tkazishdi
Anjumandan ko’zlangan asosiy maqsad- bu TAQI talabalari va o'qituvchilarida mazkur sohada zamonaviy va moslashuvchan usullardan foydalangan holda loyiha boshqaruvi sohasida zarur bilim va ko’nikmalarni shakllantirishdan iborat.
Anjuman jarayonidaguruhlar tarkibi va tuzilishini, jarayon guruhlarini, bilim sohalarini, shuningdek loyihalarni boshqarishning umumiy metodologiyasini o'rganadigan nazariy materiallar bilan bir qatorda, treningda real loyihalarni boshqarish tajribasiga asoslangan ko'plab amaliy misollar mavjud.
Tadbirning birinchi qismida «Ta'lim tizimida loyiha boshqaruvini o'qitish metodikasi» mavzusida Oliy maktabning Loyihaviy boshqaruv va strategiyalash kafedrasi mudiri - Xolbayev Bahrom Avazbaevich o'z taqdimoti bilan so'zga chiqib, loyiha boshqaruvining strategik maqsadlarga erishish imkoniyatlari haqida so'zladi va ta'lim sohasida loyiha boshqaruvi muhim o’rin tutishini ta'kidladi.
Shuningdek, mamlakatning xo'jalik subyektlarida loyiha boshqaruvini joriy etish bo'yicha holatlari ko'rib chiqilib, normativ davlat hujjatlarida keltirilgan loyihalarni boshqarishning tashkiliy sxemasi tahlil qilindi.
O'z navbatida, Oliy maktabning Loyihaviy boshqaruv va strategiyalash kafedrasi loyihalarni boshqarish va strategiya kafedrasi a'zosi, Ayova universiteti professori (AQSh) T. Koffelt o'z ma'ruzasi bilan ishtirok etdi.
Ayova shtati universiteti arxitektura fakulteti o'quv dasturlari, xususan, o'qitishning o'ziga xos xususiyatlari va usullari, o'quv dasturlari, arxitektura o'qitish metodikasi va zamonaviy arxitektura sohasida yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash haqida so'zlab berdi.
O’z nutqida, arxitektor uchun o'qish nafaqat matematikadan, fazoviy fikrlashdan va san'atga bo'lgan muhabbatdan, balki uzoq nazariy va amaliy tayyorgarlikka tayyor bo'lishdan va albatta ijodiy boshlanishdan ham talab qilinishini ta'kidladi.
O'quv-anjumani yakunida barcha ishtirokchilar ma’ruzachilarga ma’lumotlarga boy bo’lgan taqdimorlar uchun o’z minnatdorchiliklarini bildirishdi.

ОЧЕРЕДНОЙ СЕМИНАР-ТРЕНИНГ ОТ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ ВЫСШЕЙ ШКОЛЫ
3 марта 2020 года, сотрудники Республиканской высшей школы бизнеса и управления (далее – Высшая школа) провели семинар-тренинг для профессорско-преподавательского состава и студентов Ташкентского архитектурно-строительного института (далее-ТАСИ) на тему «Методология преподавания проектного управления в сфере образования».
Основная цель семинара – это формирование у студентов и преподавателей ТАСИ необходимых знаний и компетенций в области проектного управления с использованием современных и гибких методов в данной области.
Наряду с теоретическими материалами, рассматривающими состав и структуру процессов, групп процессов, областей знаний, а также общую методологию управления проектами, тренинг содержал большое количество практических примеров, основанных на опыте управления реальными проектами.
В первой части мероприятия со своей презентацией на тему «Методология преподавания проектного управления в сфере образования», выступил заведующий кафедры проектного управления и стратегирования – Холбаев Бахром Авазбаевич, который рассказал о выгоде и возможностях проектного управления для достижения стратегических целей и обозначил важность проектного управления в сфере образования.
Также, были рассмотрены кейсы по имплементации проектного управления в хозяйствующих субъектах страны и разобрали организационную схему проектного управления, представленную в нормативных государственных документах.
В свою очередь, со своей презентацией выступила член кафедры проектного управления и стратегирования Высшей школы, профессор университета штата Айова (США) – Т. Коффелт.
Она рассказала об учебных программах факультета архитектуры университета штата Айова, а именно, о специфике и методике преподавания, учебных программах, методологии преподавания архитектуры и подготовки высококвалифицированных специалистов в области современной архитектуры.
Особо подчеркнула, что для учёбы на архитектора потребуется не только прекрасное знание математики, пространственное мышление и любовь к искусству, но и готовность к длительному теоретическому и практическому обучению, и безусловно творческое начало.
По окончанию семинар-тренинга участники выразили свою благодарность и признательность за столь насыщенный и информативный доклад.