OLIY MAKTAB VAKILLARIDAN NAVBATDAGI O'QUV ANJUMANI
2020-yil 3 mart kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda – Oliy maktab) xodimlari Toshkent arxitektura-qurilish instituti (keyingi o'rinlarda-TAQI) professor-o'qituvchilari va talabalari uchun «Ta'lim sohasida loyiha boshqaruvini o'qitish metodologiyasi» mavzusida navbatdagi o'quv anjumanini o'tkazishdi
Anjumandan ko’zlangan asosiy maqsad- bu TAQI talabalari va o'qituvchilarida mazkur sohada zamonaviy va moslashuvchan usullardan foydalangan holda loyiha boshqaruvi sohasida zarur bilim va ko’nikmalarni shakllantirishdan iborat.
Anjuman jarayonidaguruhlar tarkibi va tuzilishini, jarayon guruhlarini, bilim sohalarini, shuningdek loyihalarni boshqarishning umumiy metodologiyasini o'rganadigan nazariy materiallar bilan bir qatorda, treningda real loyihalarni boshqarish tajribasiga asoslangan ko'plab amaliy misollar mavjud.
Tadbirning birinchi qismida «Ta'lim tizimida loyiha boshqaruvini o'qitish metodikasi» mavzusida Oliy maktabning Loyihaviy boshqaruv va strategiyalash kafedrasi mudiri - Xolbayev Bahrom Avazbaevich o'z taqdimoti bilan so'zga chiqib, loyiha boshqaruvining strategik maqsadlarga erishish imkoniyatlari haqida so'zladi va ta'lim sohasida loyiha boshqaruvi muhim o’rin tutishini ta'kidladi.
Shuningdek, mamlakatning xo'jalik subyektlarida loyiha boshqaruvini joriy etish bo'yicha holatlari ko'rib chiqilib, normativ davlat hujjatlarida keltirilgan loyihalarni boshqarishning tashkiliy sxemasi tahlil qilindi.
O'z navbatida, Oliy maktabning Loyihaviy boshqaruv va strategiyalash kafedrasi loyihalarni boshqarish va strategiya kafedrasi a'zosi, Ayova universiteti professori (AQSh) T. Koffelt o'z ma'ruzasi bilan ishtirok etdi.
Ayova shtati universiteti arxitektura fakulteti o'quv dasturlari, xususan, o'qitishning o'ziga xos xususiyatlari va usullari, o'quv dasturlari, arxitektura o'qitish metodikasi va zamonaviy arxitektura sohasida yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash haqida so'zlab berdi.
O’z nutqida, arxitektor uchun o'qish nafaqat matematikadan, fazoviy fikrlashdan va san'atga bo'lgan muhabbatdan, balki uzoq nazariy va amaliy tayyorgarlikka tayyor bo'lishdan va albatta ijodiy boshlanishdan ham talab qilinishini ta'kidladi.
O'quv-anjumani yakunida barcha ishtirokchilar ma’ruzachilarga ma’lumotlarga boy bo’lgan taqdimorlar uchun o’z minnatdorchiliklarini bildirishdi.

THE NEXT TRAINING WORKSHOP FROM REPRESENTATIVES OF THE GRADUATE SCHOOL
March 3, 2020, representatives of the Republican Graduate School of Business and Management (hereinafter – Graduate School) held a seminar-training for teaching staff and students of the Tashkent architecture and construction Institute (hereinafter TASI) on the topic "Methodology of teaching of project management in the field of education".
The main objective of the seminar is to provide TASI students and teachers with the necessary knowledge and competencies in project management using modern and flexible methods in this field.
In addition to the theoretical materials dealing with the composition and structure of processes, process groups, fields of knowledge, as well as the general methodology of project management, the training contained a large number of practical examples based on experience in real project management.
In the first part of the event with his presentation on "Methodology of project management in the field of education", made by head of the Department of project management and strategizing Bahrom Holbaev, who spoke about the benefits and opportunities of project management to achieve strategic objectives and outlined the importance of project management in the field of education.
Also reviewed case studies on the implementation of project management in business entities of the country and dismantled an organizational chart of project management presented in the regulatory state documents.
In turn, a presentation was made by a member of the Department of project management and strategizing of Graduate School, professor of Iowa state University (USA) – T. Coffelt.
She presented the curricula of the Faculty of Architecture of Iowa State University, namely, the specifics and methodology of teaching, the curricula, the methodology of teaching architecture and the training of highly qualified specialists in modern architecture.
She emphasized that studying to be an architect would require not only an excellent knowledge of mathematics, spatial thinking and a love of art, but also a readiness for long theoretical and practical learning, and certainly a creative beginning.
At the end of the seminar-training participants expressed their gratitude and appreciation for such a rich and informative report.