MALAYZIYA: NAVBATDAGI BOSQICH
Bugungi kunda, Islom moliyasi mustaqil va to'liq moliyaviy tizimiga o'tgan eng tez rivojlanayotgan yo'nalishlaridan biri hisoblanadi. Mamlakatimizda Islom moliya yo’nalishini rivojlantirish katta istiqbollarga ega.
Joriy yilning 4 mart kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi direktori, (keyingi o'rinlarda–Oliy maktab) Iqtisod fanlari doktori, Abduraupov Rustam Ramzovich boshchiligidagi delegasiyaning Malayziyaga tashrifi doirasida, mamlakatdagi yetakchi va eng yirik oliy o'quv yurtlaridan biri-Ilg'or Islom tadqiqotlari xalqaro instituti (International Institute of Advanced Islamic Studies) rahbariyati bilan uchrashdi.
Ta'kidlash joizki, ushbu uchrashuv O'zbekiston Respublikasining Malayziyadagi elchixonasining bevosita ko'magi bilan tashkil etilib ikki ta’lim muassasalari o’rtasidgai hamkorlikni kengaytirish bo'yicha navbatdagi qadam bo'ldi.
Uchrashuv davomida ikki ta’lim muassasasi o’rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, Islom bankchiligi va moliya sohasida qisqa muddatli qo'shma kurslarni joriy etish, o'quv rejalari va o'quv dasturlarini ishlab chiqish, qo'shma ilmiy tadqiqotlar o'tkazish, tinglovchilar va xodimlar almashinuvi bo'yicha qo’shma dasturlarni ishlab chiqish, mahorat darslari, seminarlar, konferentsiyalar va boshqa ilmiy-ta'limiy tadbirlarni o'tkazish kabi yo'nalishlar bo'yicha hamkorlik o'rnatish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tashrif yakunida tomonlar uchrashuvning yuqori darajada o’tganligini qayd etib, o'zaro manfaatli hamkorlikni davom ettirish va mustahkamlashda hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Ilg'or Islom tadqiqotlari xalqaro instituti (International Institute of Advanced Islamic Studies, IAIS) Malayziya hukumati huzurida mustaqil notijorat tadqiqot markazi sifatida, 2007 yil sentyabr oyi Kuala Lumpur shahrida tashkil etilgan. Institut Islom va zamonaviy muammolar bo'yicha ob'ektiv ilmiy va siyosiy tadqiqotlar olib borishga, Malayziya, global musulmon jamoatchiligini tashvishga solayotgan va Islomning boshqa sivilizatsiyalar bilan o'zaro hamkorligiga bag'ishlangan.

NOT STOPPING ON THE ACCOMPLISHED: COURSE MALAYSIA
Currently, the Islamic financial industry is one of the fastest growing areas that have evolved into an independent and fully-fledged financial system. The development of the Islamic financial industry in our country has very promising prospects.
March 4, 2020, a working meeting of the delegation of the Republican Graduate School of Business and Management (hereinafter referred to as the Graduate School) was held with one of the leading universities in Malaysia. This time, the director of the Graduate School Dr. Abduraupov Rustam visited the International Institute of Advanced Islamic Studies.
The meeting was organized with the help of the Embassy of the Republic of Uzbekistan to Malaysia, which was the next step to expand inter-university cooperation.
During the working meeting, issues of strengthening cooperation between institutions, the exchange of information and opinions in the field of education, vocational training and research were discussed. In particular, the parties discussed promising areas and mechanisms for the introduction of joint short-term courses in Islamic finance, the organization of interaction in the field of research work of students and faculty, the development of programs for the exchange of students and staff, joint workshops, seminars, conferences, and other scientific and educational events.
At the end of the visit, the parties noted the high productivity of the meeting and stated their firm intention to continue and strengthen mutually beneficial cooperation.
International Institute of Advanced Islamic Studies (IAIS) Malaysia was established in September 2007 in Kuala Lumpur as an independent non-profit research center under the Government of Malaysia. The Institute is geared towards to the thorough conduct of objective scientific and political research on Islam and contemporary challenges of concern to Malaysia, the global Muslim community and the interaction of Islam with other civilizations.