FAN, TEXNOLOGIYA VA INNOVATSIYALARNI RIVOJLANTIRISH BO'YICHA XALQARO ANJUMAN
O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi, YUNESKO va Islom taraqqiyot banki hamkorligidagi «O'zbekistonda inklyuziv fan, texnologiya va innovatsiya tizimini rivojlantirish» qo'shma loyihasi doirasida 2020-yil 18-fevral kuni Toshkent shahrida fan va texnologiyalarni rivojlantirish va integratsiyalash sohasidagi mutaxassislar uchun xalqaro seminar bo'lib o'tdi.
Xalqaro anjumanda bir qator tarmoq vazirliklari va idoralari, davlat boshqaruv organlari vakillari, olimlar, poytax oliy o'quv yurtlari o'qituvchilari, tadbirkorlar, hamda xalqaro tashkilotlar mutaxassislari ishtirok etishdi.
Ta'kidlash joizki, mazkur tadbirda Oliy maktabning ilmiy ishlar, innovatsion va xalqaro rivojlanish ishlari bo'yicha direktor o'rinbosari - Yuldasheva Salomat Sharofitdinovna ishtirok etdi.
Loyihaning asosiy maqsadi innovatsion ekotizimning asosiy sub'ektlarini birlashtirib, innovatsion va ilmiy faoliyatni rivojlantirish uchun mamlakatda qulay shart-sharoitlar yaratish, dolzarb ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal etish uchun barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda ilmiy-texnik faoliyat natijalaridan keng foydalanish, shuningdek, fan, texnologiya va innovatsiyalarning milliy tizimini shakllantirish va siyosatni takomillashtirishda zamonaviy mexanizmlarni joriy etishdan iborat.
Anjuman uchta tematik sessiyalarga bo'linib, unda fan, texnologiya va innovatsiya tizimining dinamikasi, shuningdek, barqaror rivojlanish maqsadlarini hisobga olgan holda rivojlanishini qo'llab-quvvatlash imkoniyatlari muhokama qilingan. Mutaxassislar tomonidan fan va innovatsiyalarni keng rag'batlantirish, ushbu sohada ilg'or xalqaro tajribani joriy etish zarurligi ta'kidlandi.
Tadbir so’mgida ishtirokchilar mamlakatimizda fan, texnologiyalar va innovatsiyalar tizimini yanada takomillashtirish yuzasidan o’zaro fikr almashdilar.
Seminar yakunlangach, S. Yuldashevaning YUNESKO vakillari bilan norasmiy uchrashuvi bo'lib o'tdi, unda tomonlar davlat boshqaruvi sohasida qo'shma tadqiqotlar o'tkazish masalalarini muhokama qildilar.

МЕЖДУНАРОДНЫЙ СЕМИНАР ПО РАЗВИТИЮ НАУКИ, ТЕХНОЛОГИЙ И ИННОВАЦИЙ
18 февраля 2020 года в рамках совместного проекта Министерства инновационного развития Республики Узбекистан, ЮНЕСКО и Исламского банка развития «Укрепление инклюзивной системы науки, технологий и инноваций в Узбекистане», в г. Ташкент прошел международный семинар для специалистов в области развития и интеграции науки и технологий.
В работе семинара приняли участие представители ряда отраслевых министерств и ведомств, государственных органов управления, учёные, преподаватели столичных вузов, предприниматели, а также специалисты из международных организаций.
Стоит отметить, что на данном мероприятии приняла участие заместитель директора Высшей школы по научным работам, инновационному и международному развитию – Юлдашева Саломат Шарофитдиновна.
Целью проекта является создание благоприятных условий в стране для развития инновационной и научной деятельности, путем объединения основных субъектов инновационной экосистемы, использование результатов научно-технической деятельности в достижении целей устойчивого развития для решения актуальных социально-экономических проблем, а также формирование национальной системы науки, технологий и инноваций и внедрение современных механизмов в совершенствовании политики.
Семинар был разделен на три тематические сессии, в рамках которых обсуждалась динамика системы науки, технологий и инноваций, а также возможности поддержки их развития с учетом целей устойчивого развития.
Специалистами было отмечено необходимость широкого стимулирования науки и инноваций, внедрение передового международного опыта в данной области.
В заключительной части участники обменялись мнениями о совершенствовании системы науки, технологий и инноваций в нашей стране.
После завершения семинара, была проведена неформальная встреча С. Юлдашевой с представителями ЮНЕСКО, где стороны обсудили вопросы проведения совместных исследований в области государственного управления.