Innovatsion rivojlanish vazirining birinchi o’rinbosari bilan uchrashuv
2021 yil 14 aprel kuni, O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi direktori - I.O’. Umrzaqov boshchiligida Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirining birinchi oʻrinbosari - Sh.U. Turdikulova bilan ishchi uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Muzokaralar davomida tomonlar hamkorlikning o'zaro manfaatli va istiqbolli yo'nalishlari, shu jumladan ta'lim sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari bo’yicha muhokama olib borishdi.
Tomonlar ikki tashkilot o‘rtasidagi hamkorlikning quyidagi jihatlarini muhokama qilishdi:
- Respublikadagi oliy ta’lim muassasalarining innovatsion yo’nalishlari va bo’limlarda faoliyat yuritadigan rahbar va mutaxassislarni malakasini oshirish, innovatsion faoliyat va ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish bo’ycha qisqa muddatli qo'shma ta'lim dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish;
- Loyiha boshqaruvi bo’yicha rahbar kadrlarni qayta tayyorlash uchun qisqa muddatli kurslarni ishlab chiqish;
- Ilm-fan, innovatsion va ilmiy-tadqiqot salohiyatini yanada rivojlantirishga qaratilgan Universitet 3.0 kontseptsiyasini joriy qilish masalalari;
- Innovatsion g’oyalarni amaliy loyihalarga aylatirish mexanizmlari.
Yuqorida keltirib o'tilgan masalalar asosida, belgilangan maqsadlarni amalga oshirish bo'yicha Innovatsion rivojlanish vazirligi vakillari bilan navbatdagi chora-tadbirlar, rejalar va qilinadigan ishlar belgilab olindi, hamda ikki tashkilot o’rtasida o'zaro anglashuv memorandumini tuzish va ilgari surilgan barcha takliflarni qo'llab-quvvatlab, kelajakda samarali hamkorlik qilish umidi bildirildi.

Состоялась встреча с первым заместителем министра Инновационного развития
14 апреля 2021 года под руководством директора Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан - И.У. Умрзакова состоялась рабочая встреча с первым заместителем министра Инновационного развития Республики Узбекистан - Ш.У. Турдикуловой.
В ходе переговоров стороны обсудили взаимовыгодные и перспективные направления сотрудничества, в том числе вопросы дальнейшего расширения сотрудничества в сфере образования.
Стороны обсудили следующие аспекты сотрудничества между двумя организациями:
• Разработка и реализация краткосрочных совместных образовательных программ по повышению квалификации руководителей и специалистов, работающих в инновационных направлениях и отделах высших образовательных учреждений республики в направлениях коммерциализации инновационной деятельности и научных разработок;
• Разработка краткосрочных курсов повышения и переподготовки руководящих кадров по проектному управлению;
• Вопросы внедрения концепции Университета 3.0, направленной на дальнейшее развитие науки, инновационного и научно-исследовательского потенциала;
• Механизмы реализации инновационных идей в практические проекты.
По итогам встречи были определены дальнейшие шаги, планы и действия, которые необходимо предпринять с представителями Министерства инновационного развития по реализации намеченных целей, а также выражена надежда на дальнейшее плодотворное сотрудничество путем заключения меморандума о взаимопонимании между двумя организациями и поддержки всех выдвинутых предложений.