Oliy maktab va ODU (AQSh) o'rtasida hamkorlik kelishuvi imzolandi
Bugungi kunda O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi (keyingi o'rinlarda - Oliy maktab) zimmasiga yuklatilgan muhim vazifalardan biri bu – yurtimizda oliy ta'lim tizimini kompleks rivojlantirish, ilg'or xalqaro tajribani o'quv jarayoniga keng joriy etish, dunyoning yetakchi ta'lim muassasalari bilan o’zaro hamkorlik aloqalarini o’rnatish  hisobiga ilmiy-pedagogik kadrlar malakasini oshirish.
2021 yil 26 aprel kuni, Oliy maktab direktorining o’rinbosari - Sh. N. Isakulov boshchiligidagi delegasiyaning AQSHga tashrifi doirasida, Virginia shtati, Norfolk shahrida joylashgan Old Dominion Universiteti (keyingi o'rinlarda–ODU) rahbariyati bilan rasmiy uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Ta'kidlash joizki, bu ikki oliy o'quv yurtlari vakillarining birinchi, boshlang'ich uchrashuvi bo'lib juda yuqori saviyada tashkil qilindi. Uchrashuvdan ko’zlangan asosiy maqsad - xalqaro AQSH ta’lim tizimi va tajribasini Oliy maktabda keng joriy qilish.
Xususan, uchrashuv doirasida ikki tomon o’rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, akademik materiallar va akademik nashrlar almashinuvi, o'quv rejalari va o'quv dasturlarini ishlab chiqish, tadbirkorlik sohasida  tadqiqotlar va nashrlar ustida ishlash,  ilmiy tadqiqotlar o'tkazish, tinglovchilar, professor-o'qituvchilar va ma'muriy xodimlar o’rtasida o'zaro malaka oshirish (stajirovka) qo’shma dasturlarini yo’lga qo’yish, qisqa muddatli qo'shma kurslarni joriy etish, xalqaro tadbirkorlik bo'yicha mahorat darslari, ma’ruzalar, konferensiyalar va boshqa ilmiy-ta'limiy tadbirlarni o'tkazish kabi yo'nalishlar bo'yicha hamkorlik o'rnatish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida o'zaro xalqaro anglashuv memorandumini imzolash marosimi bo'lib o'tdi. Ushbu hujjat Ikki mamlakat muassasalari o'rtasida ta'lim sohasida samarali hamkorlikning huquqiy asosini yaratadi. Shu asosda yaqin kelajakda qulayligi va o'ziga xosligi bilan ajralib turadigan qo'shma ta'lim dasturlarini ishga tushirish rejalashtirilmoqda.
Old Dominion universiteti – 1930 yilda tashkil etilgan bo’lib, AQSHninng Virginiya shtati Norfolk hahrida joylahgan davlat tadqiqot universitetidir. Bugungi kunda dunyoning eng yaxshi universitetlarining 5% qismiga kiradi. ODU doktorlik universitetlari va yuqori ilmiy tadqiqotlar ma'nosini anglatuvchi R2 deb tasniflangan universitetlar qatoriga kiradi. ODU bakalavriat, magistrlar, ta'lim bo'yicha mutaxassis va doktorlik darajalarini berish uchun Janubiy kollejlar va maktablar kollejlari komissiyasi (SACS / COC) va Strom biznes kolleji AACSB tomonidan akkreditatsiyadan o'tgan. Batten muhandislik va texnologiya kolleji tomonidan akkreditatsiyadan o'tgan ABET muhandislik akkreditatsiyasi komissiyasi xisoblanadi. Xulosa qilib aytish mumkinki, ODU tadqiqot va tadbirkorlik yo’nalishlarida ajralib turadigan nufuzli universitetlardan biridir.

Today, one of the important tasks of the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan (hereinafter - the Graduate School) is the comprehensive development of higher education in our country, the usage of best international practices, improving the skills of scientific and pedagogical staff through the widespread introduction into the educational process and the establishment of cooperation with leading educational institutions around the world.
On April 26, 2021, during the visit of the delegation to the United States headed by the Deputy Director of the Graduate School – Sh. N. Isakulov, an official meeting was held with the administration of the Old Dominion University (hereinafter - ODU) in Norfolk, Virginia.
It should be noted that this was the first, initial meeting of representatives of the two universities at a very high level. The main purpose of the meeting is to widely introduce the international US education system and experience in higher education.
In particular, the meeting focused on expanding cooperation between the two parties, exchange of academic materials and academic articles, development of curricula and study programs, research and publication in the field of entrepreneurship, conducting research, audience, professors, establishment of joint programs of mutual training (internship) between teachers and administrative staff, introduction of short-term joint courses, master classes on international entrepreneurship, lectures, opportunities for cooperation in such areas as conferences and other scientific and educational events were discussed.
At the end of the event, a memorandum of mutual understanding was signed. This document provides a legal basis for effective cooperation between the universities of the two countries in the field of education. On this basis, in the near future it is planned to launch joint educational programs, which will be characterized by convenience and originality.
Old Dominion University was founded in 1930 and is a research-oriented public university located in Norfolk, Virginia, USA. Today, it is among the top 5% of the world’s top universities. ODU is one of the universities classified as R2, which means doctoral universities and higher academic research. ODU is accredited by the Southern Colleges and Schools College Commission (SACS/COC) and Strom Business College AACSB to award bachelor’s, master’s, education specialist and doctoral degrees. It is the ABET Engineering Accreditation Commission, accredited by Batten College of Engineering and Technology. In conclusion, ODU is one of the most prestigious universities in the field of research and entrepreneurship.