BOSHQARUV KADRLARI UCHUN HUQUQIY SAVOLLAR DASTURI: BOSHLANG’ICH BOSQICH “HUQUQ I”
Oquv kursi huquqiy savodxonlikni bazaviy darajasini o’rganishga yonaltirilgan. O’quv dasturi davomida, ish faoliyati va tashkilotdan qat’iy nazar, boshqaruvning barcha toifalariga kerak bo’ladigan O’zbekiston Respublikasining asosiy qonunchiligi o’rganiladi.
Oquv kursi maqsadi – huquqiy xabardorlikni oshirish, qonunchilikni o’rganish, qonunga hurmat hissini shakllantirish, majburiyatlarni bajarishga mas’uliyatni va huquqiy ongni shakllantirish.
• Boshqaruv xodimlarining huquqiy savodxonligini oshirish;
• huquqiy masalalar bo’yicha kompleks bilimlar, nazariy va amaliy tayyorgarlikni shakllantirish;
• Ish faoliyati davomida yuzaga keladigan u yoki bu vazifalarni huquqiy nazariya orqali samarali yechishni rivojlantirish;
• Dastur qatnashuvchilari orasida tajriba almashish.
O’quv dasturi o’z ichiga quyidagi mavzularni oladi:
• Davlat ro’yxatdan o’tqazish va qayta ro’yxatdan o’tqazish tartibi. Qayta tashkil etish va tugatish turlari va tartibi;
• Huquq tarixi. Xalqaro huquqiy oilalar turlari;
• O’zbekiston Respublikasi Iqtisodiy sudida qonuniy qiziqish va huquqlarni himoya qilish yo’llari va usuli. Xalqaro arbitraj.
O’quv kursini yakunlagach bitiruvchilar quyidagi bilim va ko’nikmalarga ega bo’ladilar: boshqaruv va moliya – xo’jalik yo’nalishiga taaluqli O’zbekiston Respublikasi qonunchiliklari; qabul qilingan qarorlarni O’zbekiston Respublikasi qonunchiligi bilan solishtirish; O’zbekiston Respublikasi normativ – huquqiy hujjatlarini yuridik kuchi va ta’sir doirasini farqlay bilish; mulkchilik shaklining huquqiy turlari asoslarini farqlash, hamda, davlat ro’yxatidan o’tqazish, qayta o’tqazish va tugatish (bankrotlik asosida ham) tartibi; soliq va yig’imlarni asosiy turlarini ajratish, ularning elementlari va hisobot formalari haqida tushunchaga ega bo’lish, O’zbekiston Respublikasi Iqtisodiy sudida va ijro jarayonida qonunchilikda nazarda tutilgan tartibda o’zining huquq va qiziqishlarini himoya qilish; o’tilgan dastur yuzasidan O’zbekiston Respublikasining amaldagi qonun hujjatlarini malakali talqin qilish va huquqiy ongni ishlatish; O’zbekiston Respublikasi amaldagi u yoki bu qonunchilik hujjatlarini malakali talqin qilish va amalda ishlatish. O’zbekiston Respublikasi qonunchiligiga asoslangan holda qarorlar qabul qilish va turli xil  huquqni tartibga solish sanoatlarida huquqiy hujjatlarni tuzish qobiliyati.

The course is aimed at obtaining knowledge of legal issues at the basic level. The module examines the main provisions of the legislation of the Republic of Uzbekistan, which are necessary for all categories of managerial personnel, regardless of their departmental affiliation and sphere of activity.
The purpose of the course is to raise awareness on legal issues, study the provisions of the law, create a respectful attitude to the law, build legal awareness and a responsible attitude to the duties performed.
- professional development of management personnel in legal matters;
- development of a comprehensive knowledge base, theoretical and practical training in the field of legal issues;
- development of a legal way of thinking in solving certain situational cases (tasks) that arise in the course of work;
- exchange of experience among students of the program.
- procedure of state registration and re-registration, types and procedures for reorganization and liquidation;
- history of law, types of international legal families;
- forms and methods of protecting rights and legitimate interests in the Economic Courts of the Republic of Uzbekistan, international arbitration.
After completing the course, graduates will know: main provisions of the legislation of the Republic of Uzbekistan in the field of financial and economic activity and management; correlate decisions with the requirements of the current legislation of the Republic of Uzbekistan; be able to distinguish between normative and legal acts of the current legislation of the Republic of Uzbekistan in terms of their regulation and legal force; to distinguish between the main organizational and legal forms of ownership, their features, as well as the procedure for state registration, re-registration and liquidation, including through bankruptcy procedures; distinguish between the main types of taxes and fees, have an idea of their elements, as well as reporting forms, protect their rights and legitimate interests in the Economic Courts of the Republic of Uzbekistan, as well as in the process of enforcement proceedings, in accordance with the requirements of the current legislation of the Republic of Uzbekistan; legally think and qualify the basic norms and provisions of the current legislation of the Republic of Uzbekistan on the training program; own the ability to qualify certain norms of the current legislation of the Republic of Uzbekistan and put them into practice. To correlate its actions and decisions with the requirements of the current legislation of the Republic of Uzbekistan and the skills of compiling the main types of legal documents for various branches of legal regulation.